Koronawirus. Czy wymiana opon jest dozwolona w czasie epidemii? Ministerstwo Zdrowia odpowiada

Resort zdrowia poinformował, ze niezależnie od wprowadzanych obostrzeń sanitarnych, wizyta w serwisie samochodowym w związku z wymianą opon jest dozwolona. Przedsiębiorstwa branżowe dodają, że temperaturą graniczną przy wymianie opon z letnich na zimowe jest 7 stopni Celsjusza.

Informacja przekazana przez Ministerstwo Zdrowia jest wynikiem pisma złożonego przez grupę związków przedsiębiorców branżowych - Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego oraz Związek Dealerów Samochodów.

Koronawirus. Czy wymiana opon na zimowe jest dozwolona? Ministerstwo Zdrowia odpowiada

W ciągu ostatnich tygodni rząd wprowadzał kolejne obostrzenia sanitarne, które ograniczały działalność handlową i usługową. Krótki okres pomiędzy ogłoszeniem nowych obostrzeń, a ich wprowadzeniem w życie powodował, że dochodziło do wątpliwości dotyczących interpretacji nowych przepisów.

Prawo jazdyWażna zmiana dla kierowców. Od 5 grudnia prawo jazdy można zostawiać w domu

Zbliżający się sezon zimowy spowodował, że wielu kierowców oraz przedsiębiorców branżowych zastanawiało się, czy wizyta w serwisie samochodowym w związku z wymianą opon jest możliwa w świetle nowych obostrzeń sanitarnych.

Wątpliwości w tej sprawie rozwiało Ministerstwo Zdrowia, które potwierdziło, że wizyta w serwisach jest dozwolona – niezależnie od ograniczeń nałożonych przez rząd w wyniku drugiej fali pandemii koronawirusa.

Koronawirus w Polsce. Zbliża się czas wymiany opon na zimowe

- Przy takich temperaturach nadszedł już czas na zamianę oponę letnich na zimowe, albo porządne całoroczne. Dziękujemy za szybką reakcję Ministra Zdrowia. Cieszymy się, że także w czasie pandemii bezpieczeństwo na drogach nie schodzi z pola widzenia rządu - powiedział Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia Sejmu 8 kwietnia 2020 r.Tarcza nie ochroni już przed zwolnieniem. Firmy nie będą musiały czekać rok

Z kolei Jakub Faryś z PZPM podkreśla, że transport ludzi i towarów w czasie epidemii koronawirusa odgrywa kluczową rolę. Dodał, że przy zachowaniu surowych procedur w zakresie bezpieczeństwa osobistego, wymiana opon w serwisie samochodowych jest równie bezpieczna, jak np. zakupy.

Związki branżowe wyjaśniają również, ze temperaturą graniczną dla opon letnich jest 7 stopni Celsjusza. Po przekroczeniu tej granicy, bieżnik opon staje się coraz bardziej twardy, nie zapewnia odpowiedniej przyczepności, wydłużając tym samym drogę hamowania.

Zobacz wideo Morawiecki zapowiada ponad 20 mln szczepionek i wskazuje, do kogo one trafią. Mówi też o błędach rządu
Więcej o: