Ile za niesprzedane chryzantemy? Minister rolnictwa podał stawki

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że do tej pory otrzymała blisko 5,3 tys. wniosków od producentów i sprzedawców chryzantem o pomoc na kwotę 84,3 mln zł. Wszystko rzecz jasna za sprawą późnej decyzji o zamknięciu cmentarzy w związku z dniem Wszystkich Świętych.

Zamknięcie cmentarzy wynikające z epidemii koronawirusa w dniach 31 października - 2 listopada spowodowało, że ministerstwo uruchomiło pomoc dla posiadaczy chryzantem, którzy przez cały weekend nie mogli sprzedawać kwiatów. Wniosek o pomoc mogą składać producenci tych kwiatów oraz przedsiębiorcy zajmujący się handlem.

Zamknięte cmentarzeAkcja "kup chryzantemę". Mieszkańcy wspierają sprzedawców kwiatów i zniczy

84 mln pomocy dla sprzedawców chryzantem. Wpłynęło 5,3 tys. wniosków

Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister rolnictwa Grzegorz Puda odniósł się do liczby złożonych wniosków. - Możemy powiedzieć, że akcja się udała, ponieważ na dziś wpłynęły wnioski na kwotę 84 mln zł - ocenił Puda. Z aktualnie złożonych dokumentów wynika, że posiadacze chryzantem zgłosili do odbioru 7 mln sztuk tych kwiatów, w tym 3,7 mln szt. ciętych i 3,3 mln doniczkowych - poinformował.

Puda przekazał również, że wnioski można było składać do 6 listopada. Do tej pory do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło około 5,3 tys. wniosków o przyznanie pomocy. Liczba ta może się jednak zmienić za sprawą wniosków pocztowych, które jeszcze do ARiMR nie dotarły.

Rekompensata nie dla wszystkich. 20 zł za kwiaty doniczkowe

- Każdy kto zajmuje się tą branżą, wie, że wycena w wysokości 20 zł za kwiaty doniczkowe i 3 zł za każdy kwiat cięty była wyceną dobrą – podkreślił Grzegorz Puda podczas czwartkowej konferencji, podsumowując akcję pomocy dla producentów i sprzedawców chryzantem.

Posłanka PiS w chwili szczerości: Za zakażenia będą odpowiadały protestyPosłanka PiS w chwili szczerości: Za zakażenia będą odpowiadały protesty

Rekompensata będzie przyznawana posiadaczom co najmniej 50 chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości oraz co najmniej 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości, które nadawały się do sprzedaży w dniu złożenia wniosku.

Zobacz wideo Rząd zamyka cmentarze. Morawiecki: Tradycja jest mniej ważna niż życie