Ile za niesprzedane chryzantemy? Minister rolnictwa podał stawki

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że do tej pory otrzymała blisko 5,3 tys. wniosków od producentów i sprzedawców chryzantem o pomoc na kwotę 84,3 mln zł. Wszystko rzecz jasna za sprawą późnej decyzji o zamknięciu cmentarzy w związku z dniem Wszystkich Świętych.

Zamknięcie cmentarzy wynikające z epidemii koronawirusa w dniach 31 października - 2 listopada spowodowało, że ministerstwo uruchomiło pomoc dla posiadaczy chryzantem, którzy przez cały weekend nie mogli sprzedawać kwiatów. Wniosek o pomoc mogą składać producenci tych kwiatów oraz przedsiębiorcy zajmujący się handlem.

84 mln pomocy dla sprzedawców chryzantem. Wpłynęło 5,3 tys. wniosków

Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister rolnictwa Grzegorz Puda odniósł się do liczby złożonych wniosków. - Możemy powiedzieć, że akcja się udała, ponieważ na dziś wpłynęły wnioski na kwotę 84 mln zł - ocenił Puda. Z aktualnie złożonych dokumentów wynika, że posiadacze chryzantem zgłosili do odbioru 7 mln sztuk tych kwiatów, w tym 3,7 mln szt. ciętych i 3,3 mln doniczkowych - poinformował.

Puda przekazał również, że wnioski można było składać do 6 listopada. Do tej pory do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło około 5,3 tys. wniosków o przyznanie pomocy. Liczba ta może się jednak zmienić za sprawą wniosków pocztowych, które jeszcze do ARiMR nie dotarły.

Rekompensata nie dla wszystkich. 20 zł za kwiaty doniczkowe

- Każdy kto zajmuje się tą branżą, wie, że wycena w wysokości 20 zł za kwiaty doniczkowe i 3 zł za każdy kwiat cięty była wyceną dobrą – podkreślił Grzegorz Puda podczas czwartkowej konferencji, podsumowując akcję pomocy dla producentów i sprzedawców chryzantem.

Rekompensata będzie przyznawana posiadaczom co najmniej 50 chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości oraz co najmniej 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości, które nadawały się do sprzedaży w dniu złożenia wniosku.

Zobacz wideo Rząd zamyka cmentarze. Morawiecki: Tradycja jest mniej ważna niż życie
Więcej o: