Wiceminister Szwed: Decyzja o otwarciu restauracji i sklepów meblowych może zapaść jeszcze w piątek

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed powiedział, że premier Mateusz Morawiecki prawdopodobnie jeszcze w piątek 20 listopada podejmie decyzję o otwarciu sklepów meblowych i restauracji.
Zobacz wideo Możliwe odmrażanie kolejnych branż? „Grudzień to miesiąc znaczący dla gospodarki”

Stanisław Szwed był gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia. Zapytany o to, czy premier poinformuje o otwarciu sklepów meblowych i restauracji jeszcze w piątek 20 listopada, wiceminister powiedział, że jest to możliwe.

- Myślę, że taka decyzja dzisiaj [20 listopada - red.] zapadnie. My też od samego początku chcieliśmy zahamować wzrost zakażeń. Widać, że jest postęp. Oczywiście, mamy też świadomość, że to, co się dzieje na polskich ulicach, nie ułatwia nam wypłaszczenia tej krzywej, która wzrastała. Ale jest w tej chwili lepiej, stąd też tak jak zapowiadaliśmy, będziemy te obostrzenia minimalizować - powiedział Stanisław Szwed.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej powiedział, że "gospodarka jest niesłychanie ważna" i choć państwo pomaga przedsiębiorcom, są branże, które są szczególnie narażone na straty. 

- Tą branżą na pewno jest gastronomia, jak również handel. I w tym przypadku, jeżeli są czynne markety budowlane, to myślę, że też sklepy meblowe będą otwarte - zapowiedział Stanisław Szwed.

Premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Tadeusz Kościński. Budżet UE. Polska straci pieniądze? Kościński: Nie przyjmuję takiego wariantu

Rzecznik rządu: Premier przedstawi plan działania w weekend lub poniedziałek

O możliwości luzowania obostrzeń mówił także rzecznik rządu Piotr Müller. Z jego słów wynika, że premier Mateusz Morawiecki ogłosi plan działań rządu związany z epidemią koronawirusa w najbliższy weekend lub w poniedziałek 23 listopada.

- Rząd kończy matrycę działań dotyczącą poszczególnych etapów, ale bardzo szczegółową, czyli pokazującą na jakim etapie, co dokładnie będzie zawarte. (...) Jeżeli chodzi o to, co zadzieje się po 29 listopada, to jeżeli sytuacja epidemiczna się nie zmieni, możemy liczyć na pewne zmniejszenie obostrzeń - powiedział Müller.

Prof. Andrzej Horban Horban: Chciałbym, żebyśmy wrócili do normalnego życia przed wakacjami

Więcej o: