Koronawirus. Ile kosztuje pogrzeb osoby zmarłej na COVID-19? Ceny znacznie wzrosły, zasiłek taki sam

Pandemia koronawirusa spowodowała, że znacząco wzrosły koszty pogrzebów. Rodzina osoby zmarłej na COVID-19 musi liczyć się z dodatkowymi kosztami środków ochrony osobistej, dezynfekcji karawanu oraz specjalnych worków na ciało.

Druga fala pandemii koronawirusa spowodowała znaczny wzrost liczby zgonów. Minionej doby (19 listopada) resort zdrowia poinformował, że z powodu COVID-19 albo współistnienia zakażenia z innym schorzeniem zmarło łącznie 637 osób. To największa liczba zgonów od początku epidemii. Aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom pogrzebu osoby zmarłej na koronawirusa, rząd jeszcze w kwietniu przygotował przepisy, które określają, jak należy dokonać pochówku osoby zakażonej.

Koronawirus. Pogrzeb osoby zmarłej na COVID-19 odbywa się zgodnie ze specjalną procedurą

Przepisy rozporządzenia wskazują na to, że zwłoki osoby zmarłej na COVID-19 muszą być zdezynfekowane środkiem wirusobójczym, a następnie umieszczone w ochronnym i szczelnym worku. Jeśli ciało ma być skremowane, trafia do kapsuły transportowej. W przypadku tradycyjnego pogrzebu wystarcza odpowiednio przygotowana trumna.

.Koronawirus w Polsce. Przez świętami rząd może poluzować restrykcje, po świętach znów je zaostrzyć

Po złożeniu zwłok w trumnie lub kapsule transportowej należy zdezynfekować jej powierzchnię środkiem wirusobójczym. Osoby, które są zaangażowane w dezynfekcję ciała, jego otoczenia oraz przewóz zwłok osoby zmarłej na COVID-19 muszą być zaopatrzone w środki ochrony osobistej (kombinezon, rękawice, gogle, jednorazową maskę, a do czasu umieszczenia zwłok w ochronnym, szczelnym worku maskę z filtrem co najmniej klasy N95/FFP2).

Koronawirus. Koszty "pogrzebu covidowego" mogą wynieść nawet połowę zasiłku

Dodatkowe obowiązki podczas pogrzebów spowodowały, że znacznie wzrosły ceny pochówku osoby zmarłej. Wirtualna Polska podaje przykład rodziny z Warszawy, która chowała zmarłego na COVID-19. W jej przypadku dezynfekcja karawanu po przewiezieniu na cmentarz osoby zmarłej oraz zapewnienie środków ochrony osobistej kosztowało 1180 zł. Doliczono również 114 zł za specjalny worek na ciało zmarłego.

Marek Suski i Jarosław Kaczyński na posiedzeniu Sejmu 18 listopada 2020 r.PiS forsuje podwyżki. Co czwarty członek rządu dostanie dwa razy tyle

Razem z transportem ciała po Warszawie, koszty pochłonęły łącznie połowę zasiłku pogrzebowego, który przyznawany jest przez ZUS i wynosi 4 tys. zł. Portal zwraca uwagę na to, że pomimo wzrostu kosztów pogrzebu, wysokość zasiłku pogrzebowego pozostaje taka sama.

Ze stanowiska Miejskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych wynika, że koszty "pogrzebu covidowego" w Warszawie wynoszą: 520 zł za wykonanie czynności zabezpieczających w przypadku choroby zakaźnej (koszty środków ochrony osobistej), 650 zł za dezynfekcję i ozonowanie karawanu oraz utylizację odzieży ochronnej, 45 zł za worki foliowe na zwłoki oraz 60 zł za duży worek na trumnę.

Zobacz wideo Czy uda się uniknąć twardego lockdownu?
Więcej o: