SOP idzie na zakupy. Służby chcą mieć 25 nowych pojazdów i trzy łodzie
Na początku listopada było głośno o przetargu rządu na 308 limuzyn, o którym donosił "Fakt". Na początku pandemii premier Mateusz Morawiecki wyraźnie zabronił, kupowania samochodów dla rządu, gdyż pojawiły się większe wydatki. W trakcie drugiej fali koronawirusa premier już nie interweniował, a władza nie zamierza wycofać się zakupu pojazdów, pisze wyborcza.pl. Rząd bronił się, że nie są to limuzyny, a niezbędne samochody.
To nie koniec kontrowersyjnych zakupów. W środku pandemii, gdy brakuje środków dla szpitali i przedsiębiorców, kolejny przetarg rozpisały Służby Ochrony Państwa. Oferty można składać do drugiej połowy grudnia. Wtedy poznamy budżet na zakupy SOP.
SOP kupuje 25 nowych samochodów
Jak podaje portal infosecurity24.pl zamówienie rozbito na osiem części. Każde z nich łączy to, że zamówienie ma zostać dostarczone do 3 września 2021 roku oraz wymagania co do pojazdów. Muszą być one fabrycznie nowe, a rok produkcji nie może być starszy niż 2019. Kryteria oceny będą dobrane do poszczególnych części.
Do SOP w przyszłym mają trafić cztery samochody osobowe typu sedan lub lift back o mocy co najmniej 90 kW. Kolejne dwa samochody tego samego typu mają posiadać napęd na cztery koła i silnik 140 kW. Te pojazdy będą musiały być także wyposażone w podgrzewane fotele i gniazda zasilające 12V dla pasażerów.
Kolejna cześć zamówienia to cztery samochody kombi o moc min. 90 kW i dziesięć pojazdów typu VAN o różnej specyfikacji. Ponadto SOP zakupi trzy auta osobowo-terenowe SUV z napędem 4x4 i o mocy co najmniej 220 kW. Ostatnie zamówienie dot. pojazdów lądowych, to dwa lekkie samochody półciężarowe, furgony o mocy silnika min 103 kW z miejscami dla 5-6 osób.
SOP kupuje także łodzie
Elementem przetargu będą też trzy łodzie kategorii C. Służą one do pływania na wodach śródlądowych. Ten przetarg podzielono na trzy części, w ramach których kupione zostaną:
- łódź motorowa typu RIB dla min. siedmiu osób,
- łódź motorowa
- łódź elektryczna
Wszystkie lidze mają być fabrycznie nowe i pochodzić z 2020 lub 2021 roku
-
Spóźnialscy stracą prawo do 500 plus. Do kiedy trzeba złożyć wniosek o świadczenie?
-
Izrael światowym liderem szczepień przeciw COVID-19. Ale są wobec niego też oskarżenia [WYKRES DNIA]
-
PIT. Są nowe ulgi podatkowe. Co można odliczyć?
-
Brexit uderza w szkockich rybaków. Czują się oszukani przez Johnsona. "Nasi klienci się wycofują".
-
RMF FM nieoficjalnie: Służby dostały rekomendację. Będą masowe kontrole firm łamiących restrykcje
- Polski kret sondy InSight nie mógł wbić się w powierzchnię Marsa. NASA kończy tę część misji
- Przez pandemię lotniczy ruch pasażerski w rok zmalał o 60 proc. IATA: wróci do normy najwcześniej za trzy lata
- Mamy tyle aut elektrycznych co USA i Chiny kilka lat temu. Niemcy rejestrują tyle w tydzień
- Nord Stream 2 znów buduje gazociąg na niemieckich wodach
- Producenci turbin przygotowują się do spalania wodoru