Budżet UE. Gowin: Liczę, że uda się zapobiec złemu scenariuszowi, te pieniądze są Polsce potrzebne

- Bardzo liczę, że uda się wypracować kompromis, który pozwoli zapobiec scenariuszowi złemu dla Polski i Unii Europejskiej - zaznaczył wicepremie Jarosław Gowin, dodając, że Polska potrzebuje środków unijnych z funduszu odbudowy.

Budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027 nie został zatwierdzony, gdyż wciąż nie ma porozumienia w sprawie powiązania wypłaty funduszy unijnych z przestrzeganiem zasad praworządnością przez państwa członkowskie UE. Na taki mechanizm nie zgadzają się jedynie Polska i Węgry. 

Zobacz wideo Czwarta generacja Skody Octavii podbija Chiny. Jaką ma przewagę?

Budżet UE. Gowin: Liczę, że uda się zapobiec złemu scenariuszowi dla Polski

Jak podaje tvn24.pl, wicepremier Jarosław Gowin wypowiedział się podczas konferencji prasowej na temat ewentualnego weta Polski w tej sprawie. Zapowiadając plan powołania polskiego funduszu odbudowy, zaznaczył, że Polska potrzebuje środków unijnych z funduszu odbudowy. 

Jako minister odpowiedzialny za gospodarkę chcę jednoznacznie powiedzieć, że te pieniądze są Polsce potrzebne. Bardzo liczę, i mówię to jako lider jednej z partii tworzących obóz Zjednoczonej Prawicy, że uda się wypracować kompromis, który pozwoli zapobiec scenariuszowi złemu dla Polski i złemu dla całej Unii Europejskiej, czyli scenariuszowi weta ze strony niektórych państw członkowskich.

- powiedział minister rozwoju, pracy i technologii.

Premierzy Mateusz Morawiecki i Viktor Orban na konferencji prasowej po szczycie Grupy Wyszehradzkiej, Lublin, 11 września 2020 r.Batalia o budżet UE aż do lutego? "Rozmowy rządu głównie toczą się już z Portugalią"

Gowin odniósł się także do samej kwestii powiązania budżetu UE z zasadami praworządności. Zaznaczył, że "jej brzmienie wynegocjowane w lipcu podczas szczytu nie budzi najmniejszej wątpliwości ze strony polskiego rządu" - Chcę podtrzymać poparcie dla ustaleń, które pan premier powziął w lipcu w Brukseli - dodał również. Zwrócił także uwagę na fakt, że za sprawą PE zostały wprowadzone do zasady praworządności pewne dodatkowe punkty. 

Wywiady SroczyńskiegoEuropa nam to zapamięta. Wściekli nie będą eurokraci, tylko zwykli Hiszpanie i Włosi

Protest samorządów ws. weta. Dlaczego i gdzie zgasną światła 1 grudnia?

We wtorek 1 grudnia o godz. 17:00 na ulicach polskich miast zgasną światła w akcie protestu przeciwko zawetowaniu unijnego budżetu przez Polskę i Węgry. Udział w akcji zapowiadają władze miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich (Warszawa, Wrocław, Szczecin, Rzeszów, Poznań, Łódź, Lublin, Kraków, Katowice, Gdańsk, Bydgoszcz, Białystok). 

Więcej o: