T-Mobile już w 2021 roku zacznie wychodzić z sieci 3G. Program wymiany kart SIM dla klientów

Sieć T-Mobile zapowiada, że od początku 2021 roku rozpocznie się proces odchodzenia od siebie sieci 3G. Ma się on zakończyć po dwóch latach. Dzięki temu operator będzie mógł dalej rozwiać sieci 5G i LTE.

Najwięksi operatorzy w Polsce rozwijają sieć 5G. W związku z tym coraz realniejszą wizją staje się odejście od sieci starszej generacji, które mają coraz mniejszy udział w transmisji danych. 

Zobacz wideo Technologia 5G zrewolucjonizuje internet, ale czy zagraża zdrowiu? Rozmawiamy z Wandą Buk

T-Mobile zamierza zlikwidować LTE w 2023 roku

Jak informują wirtualnemedia.pl, sieć T-Mobile jako pierwsza w Polsce przedstawiła dokładny plan wyłączenia sieci 3G. Przygotowania do tego mają rozpocząć się na początku 2021 roku. Operator spodziewa się, że proces potrwa dwa latach i 3G z T-Mobile zniknie w 2023 roku. 

Wyłączenie sieci 3G ma zwolnić częstotliwości dla chętniej wykorzystywanych przez klientów technologii LTE i 5G. Sieć zapewnia, że wszystkie oferowane usługi zostaną zachowane. Naturalną konsekwencją tego procesu będzie wzrost średniej prędkości przesyłu danych. Obecnie sieć 2G oraz 3G odpowiadają obecnie za 5 proc. transmisji danych w T-Mobile.

Za przygotowanie do wyłączenia sieci starszej generacji uważa się także przystosowanie sprzętu używanego przez klientów do obsługi technologii LTE i 5G. W 2021 roku sieć zamierza wprowadzić m.in. programy wymiany kart SIM dla klientów, których karty nie obsługują LTE. 

Sześć milionów osób w zasięgu sieci 5G w T-Mobile

Sieć T-Mobile poinformowała o uruchomieniu własnej komercyjnej sieci 5G w czerwcu 2020 roku.  Będą mogli do niej przyłączyć się mieszkańcy Warszawy i okolic, Łodzi, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Płocka, Opola, Częstochowy, Rzeszowa, Bielsko-Białej, Kielc oraz Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Łącznie jej zasięg obejmie sześć milionów osób. 

Więcej o: