Unilever przetestuje czterodniowy tydzień pracy. Pieczę nad testami będą pełnili naukowcy

Unilever to kolejna firma, która przetestuje skrócony do czterech dni tydzień pracy. Testy potrwają rok w Nowej Zelandii. Ich wyniki przeanalizują naukowcy.

Osiem godzin dziennie, pięć dni w tygodniu to standard pracy, który utrwalił się na Zachodzie przez ostatnie dekady. Coraz chętniej pracodawcy jednak testują krótszy czas pracy, który według wstępnych badań, poprawia wydajność pracowników. W zeszłym roku z powodzeniem czterodniowy tydzień pracy testował w Japonii Microsoft. Pandemia przyspiesza wdrożenie takich programów w kolejnych przedsiębiorstwach, szczególnie że w ten sposób można uratować wiele miejsc pracy i pomóc gospodarce podnieść się po kryzysie. 

Zobacz wideo Czy czterodniowy tydzień pracy ma sens?

Unilever przetestuje czterodniowy tydzień pracy

Kolejnym gigantem, który chce sprawdzić, jak skrócenie czasu pracy wpływa na jej wydajność, jest Unilever. Jak informuje CNN, firma przetestuje ten model w Nowej Zelandii, gdzie pracownicy od grudnia przez rok będą pracować tylko przez cztery dni, a jednocześnie ich pensja pozostanie na tym samym poziomie. Każdy pracownik będzie mógł sam zdecydować, w które cztery dni w tygodniu pracuje. Program obejmie 81 osób zatrudnionych przez Unilever w Nowej Zelandii. 

Zdjęcie ilustracyjneNiemcy: 5 euro za dzień pracy zdalnej. Władze szykują kwotę wolną od podatku

Za pomysł odpowiada Nick Bangs, dyrektor zarządzający Unilever w Nowej Zelandii. Postanowił on sprawdzić, jak będzie działało to w praktyce, po lekturze badań na ten temat. Te pozwoliły mu dostrzec, że obecny system pracy jest przestarzały. Nad projektem będą czuwali naukowcy z University of Technology w Sydney, którzy prześledzą wyniki eksperymentu. Jeśli testy pójdą pomyślnie, Unilever rozważy, czy nie wprowadzić czterodniowego tygodnia pracy w ujęciu globalnym. Nick Bangs wyraża nadzieję, że jego firma będzie pierwszą na świecie, który zdecyduje się na taki ruch. Podkreśla również, że ważną rolę katalizatora w zmianach na rynku pracy odegrała pandemia koronawirusa

BrexitBrexit zmienia zasady dot. pracy na wyspach. Od stycznia potrzebna wiza

Czterodniowy tydzień pracy na ratunek gospodarce

Czterodniowy tydzień pracy mógłby też pomóc w walce z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa. Taki pomysł w Niemczech zaproponował związek IG Metall. Ich zdaniem w ten sposób można uniknąć redukcji zatrudnienia i utrzymać miejsca pracy. Niemiecka prasa przyznaje jednak, że byłoby to działanie jedynie krótkoterminowe. Co ciekawe, Polacy też opowiadają się za skróceniem czasu pracy.

Więcej o: