Kim jest Piotr Szulczewski? Założyciel platformy Wish może zostać najbogatszym Polakiem na świecie

Piotr Szulczewski jest założycielem popularnej platformy zakupowej Wish. W momencie, gdy jego spółka zadebiutuje na nowojorskiej giełdzie 39-latek może stać się najbogatszym Polakiem. Jak duży może być jego majątek?

Jak informuje businessinsider.com.pl, Piotr Szulczewski może stać się najbogatszym Polakiem po debiucie platformy e-zakupowej Wish.com na nowojorskiej giełdzie. Niespełna 40-letni Polak jest jej współzałożycielem i posiadaczem około 18 proc. udziałów. 

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Firma Polaka wkrótce zadebiutuje na giełdzie. Może uzyskać 40 mld dol. wyceny 

Wish.com powstało w 2010 roku, zdobywając popularność jako platforma oferująca tanie produkty z Chin. W ubiegłym roku aplikacja Wish była najczęściej pobieraną aplikacją zakupową. Właścicielem platformy jest spółka ContextLogic, która - według doniesień "Financial Times" - ma wejść na nowojorską giełdę.  

Sklepy Topshop należące do Arcadia GroupBrytyjski gigant odzieżowy ogłosił bankructwo. Zatrudnia 13 tys. osób

Według szacunków "Financial Times" firma może uzyskać wycenę nawet 40 mld dol, choć przedstawiciele chcieliby uzyskać na starcie wycenę na poziomie 25-30 mld dol. Nawet pesymistyczny scenariusz sprawiłby, że byłaby ona warta około 92,5 mld zł, czyli więcej niż największe spółki na GPW, czyli Allegro oraz CD Projekt, które są wyceniane odpowiednio na 78,8 mld zł oraz 39 mld zł. Do debiutu może dojść pod koniec bieżącego roku.

Piotr Szulczewski może zostać najbogatszym Polakiem. Kim jest? 

To właśnie w momencie debiutu firmy na giełdzie Piotr Szulczewski może zostać najbogatszym Polakiem na świecie. Jego udziały w Wish są szacowane na 18 proc. Jeśli spółka osiągnęłaby wycenę 25 mld dol. na debiucie, jego majątek byłby wyceniany na 4,5 mld dol., czyli 16-17 mld złotych. Dałoby to mu pierwsze miejsce na liście najbogatszych Polaków. Obecnie liderem jest Michał Sołowow posiadający 15,6 mld zł (stan na luty 2020 rok). Szulczewski znalazłby się także w szóstej setce najbogatszych ludzi świata.  

Przedstawiciele CD Projekt na liście 100 najbogatszych Polaków ForbesJest nowa Lista 100 najbogatszych. Przybyło 14 miliarderów. Sołowow liderem

Piotr Sulczewski urodził się w 1981 roku w Warszawie, ale w wieku 11 lat wyemigrował z rodzicami do Kanady. W przeszłości pracował m.in. dla Microsofta oraz Google'a. W 2010 roku założył wraz z kolegą ze studiów Dannym Zhangiem firmę ContextLogic, w ramach której powstała platforma Wish.com.

Więcej o: