Portugalia. Sztuczna Inteligencja kontroluje finanse podmiotów publicznych w czasie rzeczywistym

Trybunał Obrachunkowy w Portugalii, odpowiednik NIK, zaprzągł do współpracy algorytmy sztucznej inteligencji. Sprawdzają one na bieżąco wydatki w podmiotach publicznych.

Sztuczna inteligencja zaczyna wchodzić w każdy fragment naszego życia. Póki co, to po prostu wysoce zaawansowane algorytmy, których nie powinniśmy się obawiać. Obliczają na podstawie niezliczonej ilości danych, dzięki czemu pewne zadania mogą wykonywać znacznie lepiej niż ludzie. Sztuczna inteligencja wydaje się więc stworzona dla sektora finansowego, który coraz odważniej korzysta z tych rozwiązań. 

Zobacz wideo Robot bezpiecznie wylądował ogromnym boeingiem. W przyszłości ma zająć miejsce drugiego pilota

Portugalski Trybunał Obrachunkowy kontroluje publiczne wydatki z pomocą sztucznej inteligencji

Portugalski odpowiednik Najwyższej Izby Kontroli, czyli tamtejszy Trybunał Obrachunkowy może na bieżąco kontrolować wydatki 6,5 tys. podmiotów publicznych, które mu podlegają. Jest to możliwe, dzięki zastosowaniu systemu opartego na sztucznej inteligencji, donosi portugalski portal eco.sapo.pt, powołujący się na publikację w Correio da Manha. 

To olbrzymia jakościowa zmiana w przetwarzaniu informacji

- mówi szef Trybunału Obrachunkowego, Jose Tavares. Dzięki algorytmom sztucznej inteligencji instytucja może w zasadzie w czasie rzeczywistym wykrywać poważne nieprawidłowości w finansach publicznych. System najpierw sprawdza, czy dane zostały wprowadzone poprawne, wykrywa błędy i wysyła do poprawki. Przed zastosowanie sztucznej inteligencji sprawdzanie jednej instytucji trwało koło miesiąca, teraz jest natychmiastowe. 

Czy sztuczna inteligencja jest bezpieczna?

Wracając do kwestii bezpieczeństwa, wątpliwości może budzić powierzenie systemowi sztucznej inteligencji tak dużej odpowiedzialności. Nie wydaje się jednak, by były to wysoce zaawansowane algorytmy, które mogą narobić poważnych kłopotów, ryzyko wydaje się małe. Nawet jeśli by wystąpiły jakieś nieprawidłowości, trzeba pamiętać, że ludzie też nie są wolni od błędów i popełniają ich więcej niż komputery o dużej mocy obliczeniowej. Ich potknięć jednak nie można prześledzić, podczas gdy algorytmy mają swoje czarne skrzynki pozwalające odtworzyć ich obliczenia. 

Więcej o: