Ceny paliw dalej w górę. Podrożeje zwłaszcza olej napędowy. Tak prognozują analitycy

Analitycy BM Reflex twierdzą, że w kolejnym tygodniu ceny na większości stacji prawdopodobnie pozostaną bez zmian. Możliwym scenariuszem są dalsze podwyżki cen, zwłaszcza oleju napędowego.

Średnio na stacjach płacimy za benzynę bezołowiową 95 - 4,49 zł/l, bezołowiową 98 - 4,82 zł/l, olej napędowy – 4,43 zł/l, autogaz 2,17 zł/l. To oznacza, że ceny benzyny bezołowiowej 95 i LPG nie zmieniły się, o 1 gr/l wzrosła średnia cena Pb98, a o 3 gr/l wzrosła cena oleju napędowego - pisali pod koniec tygodnia analitycy BM Reflex

Zobacz wideo Korolec: W ciągu najbliższych 10 lat zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych

Ceny paliw. Analitycy: Należy spodziewać się dalszych podwyżek 

Wyższe od cen benzyny bezołowiowej 95 ceny oleju napędowego w hurcie przekładają się na rynek detaliczny. Pojawiają się pierwsze stacje gdzie olej napędowy jest już droższy od bezołowiowej Pb95, choć jeszcze nie widzimy tego w porównaniu średnich poziomów cen obu paliw. Średnia cena Pb95 w kraju pozostaje wyższa niż średnia cena diesla, ale z tygodnia na tydzień różnica jest coraz mniejsza. W ubiegłym tygodniu wynosiła sześć groszy na litrze, wobec 11 groszy na litrze przed miesiącem.

W kolejnym tygodniu ceny na większości stacji prawdopodobnie pozostaną bez zmian, a szanse na obniżki są póki co niewielkie. Bardziej musimy się liczyć z dalszymi podwyżkami cen, zwłaszcza oleju napędowego.

Analitycy e-petrol.pl również prognozują wzrosty. Według nich krajowe rafinerie wprowadzą podwyżki do cenników hurtowych, co może oznaczać dalsze podwyżki dla kierowców. "Ceny benzyn i olejów na stajach paliw mogą w najbliższych dniach zacząć wzrastać o około pięć groszy na litrze" - czytamy w analizie. Zmienić nie powinny się natomiast ceny autogazu. Ostatecznie o cenach zadecydują właściciele stacji paliw, którzy odpowiadają za ustalenie marży. 

Więcej o: