Waloryzacja emerytur i rent. Rząd przyjął projekt ustawy, będzie gwarantowana kwota podwyżek

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nim świadczenia zostaną podwyższone od marca 2021 roku o 3,84 proc., natomiast gwarantowana kwota podwyżek to 50 zł brutto. To ustawowe minimum - przed wyborami rząd zapowiadał, że waloryzacja przekroczy 4 procent.

Waloryzacja emerytur i rent wyniesie 3,84 proc, czyli ustawowe minimum. Oznacza to, że o tyle, co najmniej wzrosną wszystkie świadczenia. Nieoficjalnie rządzący zapowiadali, że wskaźnik ten może przekroczyć 4 proc. O waloryzacji przyjętej warunkowo na poziomie 4,16 proc. wspominał m.in. wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z "Super Expressem". Z pomysłu wycofano się ze względu na oszczędności  

Dodatkowo rząd zaakceptował gwarantowaną kwotę podwyżek na poziomie 50 zł brutto. Osoby otrzymujące niskie świadczenia będą mogły liczyć na powiększenie ich o taką kwotę. W obecnym roku wynosiła ona 70 zł.

Zobacz wideo Pandemia zmieniła biznes. „Przesunięcie w stronę online już zostanie”

Emerytury i renty 2021. Rząd przyjął gwarantowane podwyżki 

Zgodnie z przyjętą przez rząd propozycją Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, minimalne emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne mają wynosić 1250 zł, czyli 1068 złotych netto, natomiast renty z tytuł częściowej niezdolności do pracy - 937,50 zł. W ubiegłych latach wysokość emerytury minimalnej była wyznacznikiem "trzynastki", więc dodatkowe świadczenie prawdopodobnie będzie wynosić 1068 zł "na rękę".

Ksiądz uczy kobiety, jak się nie ubierać Coraz wyższe emerytury księży. Duchowni mogą liczyć na podwójną waloryzację

Wzrostowi o 37,50 zł ulegną także minimalne renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grup. W przypadku emerytury częściowej kwota waloryzacji musi wynosić minimum 25 zł. 

Powyższe kwoty będą obowiązywać od 1 marca 2021 roku. 

Waloryzacja emerytur i rent. Co to jest? Jak się ją oblicza?

Waloryzacja jest dostosowaniem świadczeń do obecnej sytuacji gospodarczej w kraju. Dzięki niej utrzymują one realną wartość na przestrzeni lat. Obliczając ją, bierze się pod uwagę dwa czynniki - wskaźnik cen i usług (inflacja) oraz realny wzrost płac. W obecnym roku emerytury i renty zostały powiększone o 3,6 proc, co w porównaniu z poprzednim latami zostało uznane za spory wzrost. Jest to jednak tzw. ustawowe minimum. 

Przed wyborami parlamentarnymi rząd Prawa i Sprawiedliwości obiecywał, że waloryzacja będzie wyższa. "Zmodyfikujemy system waloryzacji najniższych emerytur i rent. Emeryci i renciści o najniższych świadczeniach otrzymają waloryzację kwotową, żeby rosły jak najszybciej najniższe świadczenia. Minimalna coroczna procentowa waloryzacja emerytur i rent nie może być niższa niż 70 zł" - podano wówczas w obietnicy programowej

E-nauka podczas epidemii 1500 zł na komputer dla dziecka. Minister: Sprzęt może być używany

Więcej o: