Prezydent Andrzej Duda podpisał tarczę 6.0. Mikropożyczki i zwolnienie ze składek ZUS, ale są warunki

Prezydent podpisał nowelizację ustawy, zgodnie z której pomoc finansową otrzymają najbardziej dotknięte branże w wyniku pandemii koronawirusa.

"Celem ustawy jest udzielenie wsparcia przedsiębiorcom działającym w branżach, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z wprowadzonymi obecnie zasadami bezpieczeństwa, mającymi zapobiegać rozprzestrzenianiu się COVID-19. Ustawa wprowadza do porządku prawnego dalsze, szczególne rozwiązania mające na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom gospodarczym i utrzymanie miejsc pracy" - czytamy w komunikacie.

Prezydent Andrzej Duda podpisał tarczę 6.0. Jakie branże otrzymają pomoc? 

Proponowane rozwiązania (zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne oraz wypłata tzw. postojowego) dotyczą kilkudziesięciu branż według klasyfikacji Polskich Kodów Działalności (PKD), w tym m.in. usługowej, gastronomicznej, fitness, rozrywkowej, fotograficznej, sportowej, a także sprzedaży detalicznej.

Wsparcie będzie mogło trafić także do branży cateringowej, transportowej, do pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, a także kulturalnej (zajmującej się postprodukcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych oraz ich dystrybucją), muzycznej (nagrań) oraz artystycznej (przedstawienia), jak również do handlowców zajmujących się sprzedażą obuwia i wyrobów skórzanych oraz artykułów używanych, do punktów usługowych: prania i czyszczenia wyrobów włókienniczych oraz naprawy artykułów użytku domowego i osobistego.

Zobacz wideo Pandemia zmieniła biznes. „Przesunięcie w stronę online już zostanie”

Tarcza 6.0. Trzeba spełnić szereg warunków, aby uzyskać pomoc 

Wniosek o przyznanie wsparcia ma być składany w formie elektronicznej. Aby je otrzymać, konieczne będzie złożenie oświadczenie o niekorzystaniu w miesiącach, na które - zgodnie z nowelą, przedsiębiorcy branż najbardziej dotkniętych, którzy zanotują w październiku bądź listopadzie 2020 r. przychód niższy o 40 proc. w stosunku do października bądź listopada 2019 r. uzyskają prawo do dopłat do miejsc pracy (przez trzy miesiące), zwolnienia z ZUS (za listopad), postojowego (za listopad) oraz mikropożyczek (maksymalnie do 5 tys. zł). Możliwość wypłacenia jednorazowego postojowego będą też miały firmy prowadzące m.in. działalność artystyczną w oparciu o umowy cywilno-prawne.

Rada gminy będzie mogła wprowadzić za część roku 2020 oraz wybrane miesiące I połowy 2021 r zwolnienie z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i  budowli związanych z prowadzeniem działalności dla tych przedsiębiorstw, których sytuacja uległa pogorszeniu ze względu na pandemię COVID-19. Nowela zakłada też możliwość przedłużenia - w drodze uchwały - terminu płatności rat podatku od nieruchomości.

Jednorazowe świadczenie postojowe osobom na umowach cywilnoprawnych, nie posiadającym innego tytułu do ubezpieczeń społecznych będzie przysługiwać w sytuacji, gdy przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o to świadczenie, nie był wyższy niż 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Dotyczy to m.in. osób, wykonujących zlecenia z zakresu sztuk plastycznych, literatury, teatru, reżyserii, choreografii, aktorstwa, tańca, a także architektów i przewodników muzeów.

W przypadku umów agencyjnych czy umów-zlecenia, ZUS na wniosek zleceniodawcy może go zwolnić z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od tej umowy za okres od 1 stycznia 2021 r. do 30 kwietnia 2021 r, jeżeli w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, łączny przychód zleceniobiorcy z wszystkich umów zlecenia nie przekraczał od 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Chodzi o umowy, które zostaną zawarte między 1 stycznia a 31 marca 2021 r. i sytuacje, gdy zleceniobiorca nie będzie podlegał ubezpieczeniom z innego tytułu.

Wsparcie ma przysługiwać także przedsiębiorcom powstałym w wyniku przekształcenia.

Więcej o: