500 plus dla niepełnosprawnych. Od przyszłego roku nowy próg dochodowy

W 2021 roku zmieniają się zasady programu 500 plus dla niepełnosprawnych. Od marca przyszłego roku obowiązywać będzie wyższy próg dochodowy.

500 plus dla osób niepełnosprawnych to program istniejący od października 2019 roku. Świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie skierowane jest do osób powyżej 18. roku życia, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji. O dodatek ubiegać się mogą również emeryci.

Zobacz wideo Likwidacja OFE. Kiedy poznamy szczegóły?

500 plus dla niepełnosprawnych. Rząd podwyższył próg dochodowy

Ze świadczenia w pełnej wysokości mogły korzystać te osoby, których suma pobieranych świadczeń nie przekracza 1700 zł brutto. W przypadku przekroczenia tej kwoty dodatek jest proporcjonalnie zmniejszany o wysokość przekroczenia. 

Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki "Raport cwanego Mikołaja". Za prezenty od rządu podatnik zapłaci 6795 zł

We wtorek 15 grudnia rząd zatwierdził zmiany dotyczące progu dochodowego. Od marca 2021 roku próg dochodowy uprawniający do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji zostanie podwyższony o 50 zł do poziomu 1750 zł. Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich latach, utrzymana zostanie zasada proporcjonalnego obniżania dodatku o wysokość przekroczenia powyższego progu. 

Poseł Janusz Kowalski Prześwietlili finanse posła. Kowalski zarobił setki tysięcy złotych

Waloryzacja emerytur i renty. Wiemy, o ile co najmniej wzrosną świadczenia 

Rząd przyjął również projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nim świadczenia zostaną podwyższone od marca 2021 roku o 3,84 proc. Gwarantowana kwota podwyżek to natomiast 50 zł brutto. W związku z tym minimalne emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne mają wynosić 1250 zł, czyli 1068 złotych netto, natomiast renty z tytuł częściowej niezdolności do pracy - 937,50 zł. 

Więcej o: