Koronawirus w Polsce. Michał Rogalski nagrodzony przez RPO. "Zrobił coś niezwykłego"

Michał Rogalski został laureatem Nagrody Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica. To uhonorowanie jego analitycznej pracy dotyczącej pandemii koronawirusa w Polsce.

19-letni Michał Rogalski od marca 2020 roku zbiera dane dotyczące pandemii koronawirusa. Choć jego praca ma charakter wolontariatu i jest w pełni hobbystyczna, to przyczyniła się do walki z pandemią. Z bazy danych, którą stworzył, korzysta, m.in. zespół Uniwersytetu Warszawskiego przygotowujący prognozy dotyczące pandemii. Rogalski wykrył i opublikował błędy w oficjalnych statystykach zakażeń. "Gdyby nie jego interwencja, prawdopodobnie nikt by się nie dowiedział co najmniej o kilkudziesięciu tysiącach przypadków zakażenia COVID-19, które zaginęły w oficjalnych danych rządu" - czytamy w komunikacie RPO. 

Michał Rogalski uhonorowany przez RPO 

Za działania z ostatnich miesięcy Michał Rogalski został uhonorowany Nagrodą RPO im. Pawła Włodkowica. Kapituła, w skład której wchodzą wszyscy byli rzecznicy praw obywatelskich i dotychczasowi jej laureaci, przyznała wyróżnienie jednomyślnie. 

Jak czytamy w uzasadnieniu, "działalność Michała Rogalskiego jest wybitnym przykładem aktywnej postawy obywatelskiej, służy prawdzie i konsekwentnie wykorzystuje prawo do informacji publicznej. Ma to szczególne znaczenie wobec zagrożeń związanych z pandemią, kiedy każdy taki akt odwagi i realnej oceny sytuacji może się przekładać na ratowanie czyjegoś życia lub zdrowia". 

Michał Rogalski z nagrodą za działania w czasie pandemii. "Obnażył systemowy deficyt"

- Zrobił coś niezwykłego, coś twórczego w młodym wieku, obnażył systemowy deficyt w tym zakresie, w jakim państwo ma go od dawna – wykorzystywanie informacji w obronie prawdy - skomentowała sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku prof. Ewa Łętowska. Będący RPO w latach 2000-2006 prof. Andrzej Zoll zaznaczył natomiast, że władza doceniła tak mocno wkład pracy wniesiony przez Rogalskiego, że "musiała przeorganizować system, aby go wyłączyć". 

***

Michał Rogalski regularnie opisuje sytuację epidemiczną w Polsce na łamach Gazeta.pl. Jego teksty można przeczytać w TYM miejscu

Więcej o: