Koronawirus. Szczepionka na COVID-19 może być kryterium rekrutacji do przedszkola

W rekrutacji do przedszkoli publicznych wolno przyznawać dodatkowe punkty zaszczepionym dzieciom. Tak ocenił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

W odpowiedzi na skargę jednego z rodziców WSA w Warszawie ocenił, że władze miasta mają pełne prawo żądać od rodzica przedstawienia dowodu, że dziecko zostało właściwie zabezpieczone przed chorobą zakaźną, taką jak np. COVID-19

Zobacz wideo Rząd przedstawia kolejne szczegóły narodowej strategii szczepień. Morawiecki: Mamy zakontraktowane już 60 mln dawek

Dodatkowe punkty dla zaszczepionych dzieci

W opinii wskazano również, że dzieciom zaszczepionym na COVID-19 będzie można przyznawać dodatkowe punkty w rekrutacji do przedszkoli. Zaznaczono jednocześnie, że w procesie rekrutacyjnym należy uwzględnić szczególną sytuację tych dzieci, których z różnych powodów zaszczepić nie można. 

Jak podaje "Rzeczpospolita", Skarga rodzica została wniesiona po tym, jak Rada miejska zmieniła uchwałę w sprawie ustalenia kryteriów rekrutacji do publicznych przedszkoli. Przyznawała ona zaszczepionemu dziecku zakwalifikowanemu do drugiego etapu postępowania rekrutacyjnego dodatkowe pięć punktów.

WSA stwierdził, że władze miasta mają prawo żądać od rodzica przedstawienia dowodu, że dziecko zostało właściwie zabezpieczone przed chorobą zakaźną.

Czy szczepienia są obowiązkowe? Czy są sankcje za odmowę?

Szczepienia na koronawirusa w Polsce nie będą obowiązkowe. Za odmowę zaszczepienia nie będzie grozić żadna kara finansowa. Rząd jednak zachęca do tego, aby zaszczepiło się jak najwięcej osób. W ocenie rządu Mateusza Morawieckiego szczepionka jest rozwiązaniem, które może zabezpieczyć nas przed kolejną falą pandemii, a im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza.

"Chcemy, żeby szczepienie było dostępne w każdej gminie, żeby każdy mógł się na nie w sposób prosty zapisać i w sposób bezproblemowy na nie trafić. Celem strategicznym zapisanym w Narodowym Programie Szczepień jest osiągnięcie poziomu zaszczepienia społeczeństwa umożliwiającego zapanowania nad pandemią COVID-19 do końca 2021 roku, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa" - można przeczytać na stronach rządowych.

Więcej o: