Godziny dla seniorów w Wigilię. Czy obowiązują?

W ramach nowych, wprowadzonych przez rząd obostrzeń utrzymane zostały godziny dla seniorów, w których osoby po 60. roku życia jako jedyne mogą robić zakupy. Czy godziny te będą obowiązywać również w Wigilię? Wszystko wyjaśniamy poniżej.

Godziny dla seniorów to jeden z pomysłów rządu na ograniczenie negatywnych skutków pandemii koronawirusa. Początkowo obowiązywały one wiosną 2020 roku, jednak w trakcie jesiennej drugiej fali ponownie zdecydowano się na ich wprowadzenie. Zgodnie z opublikowanym w poniedziałek rozporządzeniem, w najbliższym czasie specjalne godziny w sklepach będą utrzymane.

Polska na 47. miejscu w rankingu Bloomberga Ranking Bloomberga: Polska radzi sobie z epidemią gorzej niż Iran i Bangladesz

Godziny dla seniorów. Co one oznaczają?

Przede wszystkim celem rządu jest możliwie maksymalna ochrona osób należących do grupy ryzyka, czyli po 60. roku życia. Potencjalne zakażenie w przypadku takich osób może mieć gorsze skutki, niż w przypadku młodszych.

Z tego powodu od poniedziałku do piątku w godzinach 10-12 w sklepach spożywczych, marketach, drogeriach czy aptekach obsługiwani są jedynie klienci po 60. roku życia. Pozostałe osoby muszą poczekać do co najmniej godziny 12, aby zrobić zakupy czy wysłać list.

Godziny dla seniorów w Wigilię?

Zgodnie z treścią ostatniego rządowego rozporządzenia, godziny dla seniorów obowiązują przez cały okres trwania restrykcji, poza 24 grudnia. Oznacza to, że tego dnia w godzinach 10-12 w sklepach czy na poczcie obsługiwani będą wszyscy klienci.

Niemcy walczą z koronawirusem, Berlin. Niemcy. Do Polski po alkohol, papierosy i petardy? Berlin robi szlaban

Należy jednak pamiętać, że w Wigilię 24 grudnia wiele punktów usługowych, handlowych czy sklepów może być otwartych do godziny 14. W ten sposób rozpocznie się dłuższy okres bez handlu, zwieńczony niehandlową niedzielą. Później sklepy otworzą się dopiero po zakończeniu świąt Bożego Narodzenia, czyli 28 grudnia.

Zobacz wideo Sklepy i punkty usługowe w godzinach 10-12 otwarte tylko dla seniorów
Więcej o: