Godziny dla seniorów. Czy obowiązują również w Wigilię? Do której będą otwarte sklepy?

24 grudnia, czyli w wigilię Bożego Narodzenia sklepy i supermarkety działają w innych zakresie godzinowym. Czy w związku z tym tego dnia obowiązują godziny dla seniorów?

Godziny dla seniorów zostały wprowadzone w tym roku dwukrotnie - wiosną oraz 10 października już podczas drugiej fali pandemii koronawirusa. Rozwiązanie jest krytykowane przez różne grupy społeczne oraz przedsiębiorców, którzy proponują m.in. wprowadzenie kas dla seniorów. Rząd nie planuje na razie wdrożyć zmian w tym zakresie. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem specjalne godziny w sklepach zostaną utrzymane co najmniej do 17 stycznia. 

Zobacz wideo Zakaz przemieszczania się w sylwestra niekonstytucyjny? Co na to premier?

Godziny dla seniorów. Kiedy nie można zrobić zakupów? 

Celem godzin dla seniorów jest ochrona seniorów, a więc grupy osób najbardziej narażonej w czasie pandemii. Zgodnie z przepisami w tygodniu, w sklepach, drogeriach, aptekach czy punktach pocztowych w godzinach 10-12 obsługiwane są tylko osoby powyżej 60. roku życia. Powyższe zasady nie dotyczą galerii handlowych oraz weekendów. 

BiedronkaGodziny otwarcia sklepów 24 grudnia. Do której zrobimy zakupy?

Godziny dla seniorów. Czy również obowiązują w Wigilię? 

Z treści rządowego rozporządzenia wynika, że 24 grudnia nie obowiązują godziny dla seniorówOznacza to, że w Wigilię w godzinach 10-12 w sklepach czy na poczcie obsługiwani będą wszyscy klienci.

WarszawaGdzie koronawirus najbardziej obniżył ceny mieszkań? Mamy analizę

Ten wyjątek został wprowadzony prawdopodobnie dlatego, że w Wigilię wiele punktów usługowych, handlowych czy sklepów może być otwartych do godziny 14, a pozostałe również funkcjonują w skróconych godzinach. Dodatkowo należy pamiętać, że z racji Świąt Bożego Narodzenia oraz niedzieli 27 grudnia czeka nas aż ponad trzy dni z rzędu, kiedy to zamkniętych będzie większość sklepów. W normalnych okolicznościach zakupy będzie można zrobić dopiero w poniedziałek 28 grudnia. 

Więcej o: