Przelewy w święta i Nowy Rok. Kiedy dojdą? Należy spodziewać się sporych utrudnień

Jak co roku w okresie świąteczno-noworocznym utrudnione będzie wykonywanie przelewów. W Wigilię oraz sylwestra będą dwie, a nie trzy sesje rozliczeniowe. Dodatkowo dochodzą również dni świąteczne. Wyjaśniamy, więc kiedy dojdą przelewy w tym okresie.

Za realizowanie przelewów międzybankowych odpowiada Krajowa Izba Rozliczeniowa. W tygodniu zaplanowane są trzy sesje rozliczeniowe (o godz.: 9:30, 13:30 i 16:00), natomiast w dni wolne od pracy i weekendy transakcje nie są przetwarzane. W okresie świąteczno-noworocznym należy spodziewać się dodatkowych utrudnień w wykonywaniu przelewów.

Zobacz wideo Aplikacja Fitatu - pomoże w odchudzaniu i dbaniu o zdrowie

Przelewy okresie świąteczno-noworocznym 

Na podstawie komunikatu KIR można wywnioskować, że w okresie świąteczno-noworocznym system Elixir będzie funkcjonować następująco:

  • 24 grudnia (Wigilia) - sesje o 9:30, 13:30, 
  • 25 (Boże Narodzenie) - transakcje będą nierozliczane,
  • 26 grudnia (II dzień świąt) - transakcje będą nierozliczone, 
  • 27 grudnia  - brak sesji z powodu weekendu,
  • 28, 29, 30 grudnia - bez zmian, sesje o 9:30, 13:30 i 16:00, 
  • 31 grudnia (Sylwester) - sesje o 9:30 i 13:30, 
  • 1 stycznia (Nowy Rok) - transakcje będą nierozliczone z powodu święta,
  • 2 stycznia - brak sesji z powodu weekendu 
  • 3 stycznia - brak sesji z powodu weekendu,
  • 4 stycznia  - sesje o 9:30, 13:30 i 16:00.

Oznacza to, że przelewy zlecone w Wigilię po godz. 13:30 zostaną zaksięgowane dopiero w trakcie porannej sesji 28 grudnia. Podobnie będzie z przelewami zlecanymi po godz.13:30 w sylwestra. Zostaną one zrealizowane w poniedziałek 4 stycznia.

Galeria handlowa Galerie handlowe zamknięte od 28 grudnia. Jakie sklepy pozostaną otwarte?

Przelewy w systemie  Euro Elixir, będą realizowane 24 i 31 grudnia w ciągu trzech sesji (9:30, 13:30, 16:00). Podobnie jak w przypadku systemu Elixir kolejne dni rozliczeniowe są zaplanowane na 28 grudnia oraz 4 stycznia. 

BLIK jednym z rozwiązań na przelewy natychmiastowe 

Osoby, które będą zmuszone do wykonania przelewów w dni świąteczne, mogą to zrobić za pomocą opcji Express Elixir, która jest dostępna przez 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu. Z tej opcji nie mogą skorzystać jednak wszyscy, gdyż zależy to indywidualnej oferty banku. Ponadto wiązać się to może z dodatkowymi płatnościami. W przypadku drobniejszych kwot między osobami istnieje możliwość skorzystania z BLIK-a. Dzięki temu pieniądze trafią na konto odbiorcy natychmiastowo. 

Hotel zimą W Zakopanem brak miejsc. Hotelarze mają sposób. Parking i pokój gratis

Więcej o: