Zaległy urlop za 2020 rok. Do kiedy należy go wykorzystać?
Płatny urlop wypoczynkowy zagwarantowany jest w kodeksie pracy. W zależności od stażu pracy pracownicy mogą liczyć na od 20 do 26 dni urlopu w ciągu roku (20 dni otrzymują osoby, których staż pracy jest krótszy niż 10 lat). Prawo do urlopu jest niezbywalne i nie można się go zrzec.
Do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop?
Osoby, które nie wykorzystały pełnej puli dni wolnych przysługujących w ramach urlopu za 2020 rok, nie muszą się obawiać o ich utratę jeszcze przez wiele miesięcy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zaległy urlop należy wykorzystać do 30 września dane roku. W przypadku wolnych dni za 2020 punktem granicznym jest 30 września 2021 roku. Za dni urlopu nie można otrzymać dodatkowych pieniędzy. Rekompensata finansowa możliwa jest tylko w przypadku rozwiązania umowy o pracę.
Spóźnienie się z wykorzystaniem urlopu nie oznacza, że on przepadnie. Według kodeksu pracy prawo do ubiegania się o dni wolne ulega przedawnieniu po trzech latach. Dopiero wtedy pracodawca może odmówić odebrania zaległego urlopu.
Co grozi za niewykorzystanie urlopu? Czy pracodawca może go na nas wysłać przymusowo?
Powyższy termin jest istotny dla pracodawców, gdyż jeśli pracownik nie uda się na urlop do 30 września, to uznawane jest to za wykroczenie wynikające z przepisów Kodeksu Pracy. W takiej sytuacji pracodawcy grozi kara w wysokości od 1000 do 30 000 zł. Nałożenie jej przez inspekcję pracy nie wpływa na prawo pracownika do urlopu - będzie mógł go i tak wykorzystać.
Jak czytamy na stronie resortu pracy: "Udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę w drodze jednostronnej decyzji, czyli bez zgody pracownika, jest dopuszczalne jedynie w przypadku polecenia wykorzystania przez pracownika urlopu zaległego oraz w przypadku polecenia wykorzystania przez pracownika przysługującego mu urlopu w okresie wypowiedzenia".
-
Tarcza 8.0 już działa. Ważne zmiany - część przedsiębiorców może otrzymać 5 tys. zł nawet trzy razy
-
Amazon czy Allegro - gdzie jest taniej? Analiza 1000 produktów daje odpowiedź
-
Niemcy przedłużą lockdown do końca marca. Będą jednak wyjątki
-
Rozbrajająca szczerość wiceministra Sobonia w sprawie górników. "Docelowo wszyscy stracą pracę"
-
Polska firma podpisała umowę. Ma być zaangażowana w produkcję szczepionki przeciw COVID-19
- NBP stóp nie zmienia, ma za to nową projekcję. Ma być "boom gospodarczy". I wyższa inflacja
- "Wydarzenia": Obajtek chce pozwać "Gazetę Wyborczą". To reakcja na ostatnie publikacje
- USA. Kupił miskę na wyprzedaży. Okazała się misą z dynastii Ming wartą pół miliona dolarów
- Islandia czeka na wybuch wulkanu Keilir. Od tygodnia odczuwalne są wstrząsy sejsmiczne
- Była szefowa MSZ Austrii nominowana do rady dyrektorów Rosnieftu. Trzy lata temu tańczyła z Putinem na weselu