Odmrażanie gospodarki. Jarosław Gowin podał listę branż, które poczekają najdłużej

Turystyka, hotelarstwo i gastronomia to te sektory gospodarki, które zostaną odmrożone jako ostatnie - zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin. Polityk powiedział także, że kolejne rozmowy o luzowaniu obostrzeń będą miały miejsce na przełomie stycznia i lutego.
Zobacz wideo Szczepienia w Polsce. Prof. Simon odpowiada na pytania widzów

W poniedziałek 11 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że po 17 stycznia nie nastąpi znaczące luzowanie obostrzeń. Najważniejszą zmianą będzie powrót najmłodszych uczniów do szkół, jednak galerie handlowe, siłownie, hotele, restauracje czy stoki narciarskie pozostaną zamknięte. To dramatyczna informacja dla wielu przedsiębiorców. Decyzję tę skomentował wicepremier Jarosław Gowin, który był rozmówcą portalu Business Insider

- W ramach rozmów wewnątrz rządu i debat z ekspertami wypracowaliśmy kompromis. Otwieramy szkoły dla uczniów klas 1-3, ale z drugiej strony na dwa tygodnie wstrzymujemy się z ponownym uruchomieniem centrów i galerii handlowych. Otwarcie szkół jest priorytetem nie tylko z - oczywiście nadrzędnego - punktu widzenia rozwoju osobowościowego dzieci. To krok ważny także z perspektywy gospodarki, bo setki tysięcy rodziców będą mogły wrócić do pracy - powiedział lider Porozumienia.

Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki Rząd nie chce przyznać, czy po rekonstrukcji jest droższy. Bo pandemia

Odmrażanie gospodarki. Jarosław Gowin: Na przełomie stycznia i lutego wrócimy do rozmów

Jarosław Gowin stwierdził, że jest "zwolennikiem podejmowania przewidywalnych, opartych o dane decyzji", ale pod warunkiem, że będziemy się ich konsekwentnie trzymać. Ocenił, że obecnie jest to trudne ze względu na "często alarmistyczne sygnały ze strony środowisk medycznych", dlatego opowiada się za mówieniem o ewentualnych zmianach w obostrzeniach w dwutygodniowych interwałach.

- Obecne obostrzenia pozostaną z nami do końca miesiąca. Jeżeli sytuacja epidemiologiczna nie ulegnie pogorszeniu, wówczas na przełomie stycznia i lutego wrócimy do rozmów o odmrożeniu poszczególnych sektorów gospodarki. Muszę jednak z góry uprzedzić, że zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy ostatnimi branżami na liście do odmrażania są turystyka, hotelarstwo i gastronomia - powiedział Gowin.

Wiceminister stwierdził, że tempo odmrażania kolejnych gałęzi gospodarki będzie zależne od tempa akcji szczepienia. Jego zdaniem "wąskim gardłem" jest liczba dostępnych dawek. Polityk stwierdził jednak, że jest przekonany, iż uda się zaszczepić wszystkich chętnych mieszkańców Polski jeszcze przed jesienią. 

Trudne warunki na zakopiance Góralskie veto nabiera rozpędu. "Rzucanie ochłapów ułatwia nam decyzję"

Więcej o: