Chiny ze wzrostem PKB w całym 2020 roku. To najpewniej jedyna duża gospodarka, która uniknęła spadku
Chiny podały właśnie oficjalne dane dotyczące dynamiki PKB w ostatnim kwartale i całym 2020 roku. Wynika z nich, że odbicie w gospodarce przyspieszyło, a w minionym roku produkt krajowy brutto wzrósł o 2,3 proc., mocniej niż oczekiwane 2,1 proc. Na odczyty ze wszystkich innych dużych gospodarek będzie trzeba jeszcze trochę poczekać, ale w ich przypadku nie należy się spodziewać niczego innego niż spadku PKB za cały koronakryzysowy rok. Wiadomo już, że w Niemczech spadek wyniósł 5 proc. (i tak mniej, niż się spodziewano).
Chiny. PKB w 2020 roku wzrósł o 2,3 proc.
Chińska gospodarka, druga największa na świecie po amerykańskiej, pobiła tym samym wcześniejsze oczekiwania. Na przykład Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacował, że wzrost sięgnie 1,9 proc. W czwartym kwartale PKB wzrósł o 6,5 proc. rok do roku, bijąc oczekiwania analityków i przyspieszając, bo w trzecim kwartale Chiny rozwijały się w tempie 4,9 proc., a w drugim o 3,2 proc. po dramatycznym spadku o 6,8 proc. w pierwszych trzech miesiącach roku.
Wygląda więc na to, że Państwo Środka szybko otrząsnęło się koronawirusowego szoku i przyspiesza w odrabianiu strat. Tyle że warto też pamiętać o tym, że wzrost gospodarczy na poziomie 2,3 proc. w 2020 jest najwolniejszy od 1976 roku - a wtedy w Chinach kończyła się dekada Rewolucji Kulturalnej, która miała niszczący wpływ na gospodarkę.
Nadal nie najlepiej wygląda konsumpcja (w całym ubiegłym roku sprzedaż detaliczna spadła o 3,9 proc.), znacznie lepiej przemysł, świetnie radzi sobie eksport, który w całym 2020 r. wzrósł o 3,6 proc. - i to pomimo wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi. Nadwyżka handlowa Chin jest rekordowa - na koniec roku wyniosła 535 miliardów dolarów.
Prognozy dla gospodarki Chin na 2021
Ekonomiści spodziewają się silnego odbicia gospodarczego w Chinach (jak zresztą nie tylko tam) w bieżącym roku. Prognozy oscylują wokół wzrostu przekraczającego 8 proc. Ma on być najszybszy od dekady. Tyle że z jednej strony to efekt niskiej bazy z 2020 roku, a z drugiej, istnieją też pewne ryzyka. W tym pandemia koronawirusa, z którą mimo iż Chiny oficjalnie dawno już sobie poradziły, wciąż jednak niepokoi. Według najnowszych danych, kraj odnotował ponad sto nowych przypadków zakażeń szósty dzień z rzędu. Do tego Chińczycy w przyszłym miesiącu będą świętować swój nowy rok. Ten okres oznaczał zwyczajowo czas podróży - miliony mieszkańców kraju przemieszcza się, by odwiedzić krewnych. Czas przed świętem oznacza też zwiększone zakupy. W tym roku może to jednak wyglądać inaczej.
-
Francja. Nicolas Sarkozy, były prezydent, skazany. Ma iść do więzienia za korupcję i nadużycia
-
Restauracja wystąpiła w rządowym spocie, teraz się odcina. "Kompletna fikcja". PFR: dostali 843 tys. zł
-
Podatek Belki do lamusa? Chce tego KO, zmian chciał Morawiecki. Dziś nie ma takich planów [WYKRES DNIA]
-
Wiech: Chodzi o gaz, nie o klimat. Niemcy nas pchają w zielony absurd
-
Twoja lodówka A+++ od dziś ma klasę energetyczną... C. "Ma to pomóc oszczędzać"
- Szpital Narodowy w Warszawie przygotowuje się na trzecią falę. Placówka otworzy nowe moduły
- Horban radził przedsiębiorcom, by przebranżawiali się na maseczki. Teraz "po staropolsku odszczekuje"
- Prywatna firma ma zbudować hotel w kosmosie. Ze "sztuczną grawitacją". Projekt wygląda jak z filmu SF
- Będzie podwyżka 500 plus przed wyborami w 2023 roku? Ile może kosztować waloryzacja? Są dwa warianty
- Ile straciła Polska przez koronawirusa? Ekonomiści podali dokładną liczbę