Jack Ma wyszedł z ukrycia. Miliarder, który naraził się chińskiemu reżimowi, pojawił się na konferencji

Jack Ma, jeden z najbogatszych obywateli Chin, po raz pierwszy od dwóch miesięcy pojawił się publicznie. Konferencja prasowa, w której wziął udział, nie miała jednak żadnego związku z działalnością jego spółki Alibaba, właściciela AliExpress.

Jack Ma, założyciel koncernu Alibaba, do którego należy m.in. serwis sprzedażowy AliExpress, pojawił się publicznie pierwszy raz od dwóch miesięcy. Miliarder, który sam jest pedagogiem, wziął udział w środę w konferencji prasowej związanej z wręczeniem nagród dla nauczycieli. 

Rządowy Program Inwestycji LokalnychDla swoich gmin nawet 10 razy więcej. Tak PiS dzieli pieniądze z RFIL

Jack Ma odważył się skrytykować reżim, więc zniknął

Nagle zniknięcie Jacka Ma z mediów i działalności publicznej jest wiązane - przez komentatorów zachodniej prasy - z interwencją władz Państwa Środka. W grudniu twórca jednej z największej firm handlowych na świecie odważył się bowiem skrytykować chiński system bankowy. Krytyka nie była przypadkowa, bo poprzedzała debiut giełdowy spółki jego spółki Ant, specjalizującej się w usługach finansowych. 

Publiczna oferta akcji została jednak wstrzymana, a giełdowa wartość Alibaby spadła w ekspresowym tempie o 76 mld dol. Sam Ma został też wezwany przez chińskiego regulatora do złożenia wyjaśnień. "Partia komunistyczna pokazała, kto tu rządzi. Jack Ma mógłby być najbogatszym człowiekiem na świecie, ale to nic nie znaczy. To zmieniło się z transakcji stulecia w szok stulecia" - ocenił w rozmowie z agencją Francis Lun, dyrektor generalny GEO Securities.

Ma spotkały inne konsekwencje - został nawet usunięty z programu telewizyjnego, w którym był jurorem i który sam finansował. 

Jack Ma - założyciel i CEO Alibaba GroupSzef Alibaby: Praca 12 godzin dziennie sześć dni w tygodniu to błogosławieństwo

Chiński Bill Gates rośnie w siłę

Jack Ma, nazywany "chińskim Billem Gatesem", jeszcze w zeszłym roku mógł cieszyć się tytułem najbogatszego Chińczyka z majątkiem szacowanym na ponad 35 mld z dol. Gniew chińskich władz może jednak doprowadzić do przetasowań w rankingu, bo za Ma znajdują się inni niemal tak samo bogaci Chińczycy - Hui Ka Yan, gigant rynku nieruchomości i Ma Huateng, prezes internetowej firmy Tencent.

Alibaba Group powstała w 1999 roku. Ma założył ją razem z 17 wspólnikami. Dziś firma zatrudnia 66 tysięcy osób i działa na całym świecie. 

Zobacz wideo 5 gier, które w 2020 roku zrobiły na nas największe wrażenie. Są niespodzianki