Kiedy firmy będą mogły działać? "Studio Biznes" o warunkach, które przedstawił Morawiecki

Przedsiębiorcy są coraz bardziej zdesperowani i nie chcą czekać, aż rząd złagodzi restrykcje. W całym kraju restauratorzy, hotelarze i właściciele innych firm - ryzykując utratę rządowych dotacji - otwierają się dla klientów. Czy rząd ma dla tracących nadzieję przedsiębiorców coś więcej niż obietnice i ostrzeżenia przed brakiem wypłat z PFR? W programie "Studio Biznes" wyjaśnia to Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju. Maciej Samcik, dziennikarz specjalizujący się w tematach gospodarczych, tłumaczy, co może wydarzyć się w Polsce w kwestii stóp procentowych. W programie nie zabraknie też akcentu motoryzacyjnego. Tomek Koniejew podzieli się wrażeniami z testów Hondy CR-V Hybrid, a Daniel Maikowski zabierze nas w świat technologii.

Mijające tygodnie upływają pod znakiem coraz większej desperacji przedsiębiorców, którzy przez epidemię koronawirusa nie mogą działać. Firm, które wznawiają działalność, przybywa, podobnie jak ostrzeżeń płynących ze strony rządu.

Rząd do firm, które chcą wznawiać działalności: Łamiących restrykcje czekają kary

Najpierw odcięciem od dotacji zagroził Jarosław Gowin, szef resortu rozwoju, później prowadzących firmy ostrzegał Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju, który dystrybuuje rządową pomoc. Ostatecznie głos zabrał sam premier Mateusz Morawiecki, który wyraźnie stwierdził, że łamiący restrykcje muszą liczyć się z karami nawet do 30 tys. zł. Szef rządu przedstawił też warunki, na których zamknięte branże będą mogły "wrócić do życia". 

Co rząd ma do zaoferowania przedsiębiorcom? Na jakich warunkach będą mogli działać? W rozmowie z Łukaszem Kijkiem wyjaśnia to w programie "Studio Biznes" Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju.

Co ze stopami procentowymi? Ekspert wyjaśnia

Ważnym wydarzeniem ostatnich dni była też konferencja Adam Glapińskiego, szefa Narodowego Banku Polskiego. Wcześniej zapowiadał on, że obniżenie stóp procentowych w Polsce wciąż jest możliwe, podczas ostatniego wystąpienia stwierdził nawet, że dopuszczalne są stopy ujemne. 

Czytaj też: Siłownie i restauracje zostaną otwarte w lutym? Mateusz Morawiecki podał warunki

Jaki efekt może przynieść dla polskiego gospodarki dalsze utrzymywanie niskich stóp lub ich dalsze obniżanie? Wyjaśnia to Maciej Samcik, dziennikarz ekonomiczny, twórca serwisu subiektywnieofinansach.pl.

W programie "Studio Biznes" Tomasz Korniejew, redaktor naczelny serwisu Moto.pl, opowie o wrażeniach, jakie zrobiła na nim Honda CR-V Hybrid. Daniel Maikowski zabierze nas z kolei w świat technologii. 

Więcej o: