ZUS wysyła deklaracje podatkowe za 2020 rok. Pisma trafią do ponad 9 mln osób

ZUS poinformował o rozpoczęciu wysyłki deklaracji podatkowych za 2020 rok. Deklaracje trafią do wszystkich osób, które w 2020 roku chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS.

ZUS co roku na przełomie stycznia i lutego wyśle deklaracje podatkowe za 2020 rok: PIT-40A albo PIT-11A i PIT-11. Zgodnie z zapowiedziami rzecznika prasowego ZUS Pawła Żebrowskiego przygotowanych zostało łącznie 9,5 mln deklaracji podatkowych. 

Zobacz wideo Likwidacja OFE. Kiedy poznamy szczegóły?

ZUS wyśle deklaracje podatkowe 

Deklaracje podatkowe trafią do świadczeniobiorców przed 1 marca 2021 roku. Otrzyma je każdy, kto choć raz pobrał świadczeni z ZUS. Z przygotowanych 9,5 deklaracji około 8,3 mln trafi do emerytów i rencistów. Reszta zostanie wysłana do innych świadczeniobiorców, którzy pobierali zasiłki chorobowe, macierzyńskie czy opiekuńcze. 

ZUS wyśle w 2021 roku następujące formularze:

  • PIT-40A - tylko dla podatników z kwotą niedopłaty podatku (gdy suma zaliczek przekazanych do urzędu skarbowego nie przekracza kwoty należnego podatku),
  • PIT-11A - dla osób, które nie pobierały świadczeń do końca roku podatkowego lub nie są świadczeniobiorcami w momencie rozliczenia. PIT-11A otrzymają także świadczeniobiorcy, którzy mają nadpłatę podatku,
  • PIT-11 - informacja o przychodach z innych źródeł (świadczenia po zmarłych osobach, alimenty).

W oficjalnym komunikacie ZUS przypomina także, że "w tym roku nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku". "Takie osoby otrzymają PIT-11A, a zwrot z tytułu nadpłaty podatku bezpośrednio z urzędu skarbowego. Zwrot nadpłaty nastąpi w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego. Jeśli świadczeniobiorca nie otrzymywał innych dochodów i nie korzysta z odliczeń, nie musi składać zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36" - czytamy. 

Więcej o: