Producent maszyn do liczenia głosów w wyborach pozywa prawnika Trumpa. Chce od niego 1,3 mld dol.

Producent maszyn do liczenia głosów, firma Dominion Voting Systems, złożyła pozew sądowy przeciwko Rudolphowi Giulianiemu. Dominion zarzuca prawnikowi byłego prezydenta Donalda Trumpa rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat oszustw wyborczych i domaga się odszkodowania w wysokości 1,3 mld dol.

W pozwie złożonym w sądzie federalnym w Waszyngtonie Dominion zarzuca Rudolphowi Giulianiemu promowanie w publicznych wystąpieniach, konserwatywnych mediach oraz na platformach internetowych fałszywej narracji na temat oszustwa wyborczego, które firma określa mianem "wielkiego kłamstwa".

Dominion wskazuje na wypowiedzi Giulianiego o rzekomym przerzucaniu głosów z Donalda Trumpa na Joe Bidena. Giuliani miał świadomie rozpowszechniać fałszywe informacje, przez co naraził firmę na straty, a jej pracowników na zastraszanie ze strony zwolenników Trumpa. Przedsiębiorstwo podkreśla, że tezę o fałszerstwie wyborczym zdementowała zarówno Federalna Agencja Cyberbezpieczeństwa Infrastruktury jak i Departament Sprawiedliwości USA

Zobacz wideo Wszystkie pieniądze Donalda Trumpa. Uderzenie w "Trump brand" nie będzie wcale najgorsze [OKO NA ŚWIAT]

Wybory w USA. Część konserwatywnych mediów w USA wycofała się z twierdzeń o manipulacjach wyborczych 

Rudolph Giuliani nie skomentował pozwu. W ubiegłym tygodniu w programie radiowym mówił jednak, że korzystał z prawa do wolności wypowiedzi, oraz że przed sądem udowodni prawdziwość swoich twierdzeń.

Podobny pozew firma Dominion złożyła przeciwko prawniczce współpracującej ze sztabem Donalda Trumpa Sydney Powell, od której również domaga się 1,3 mld dol. zadośćuczynienia. Po otrzymaniu pism przedprocesowych część konserwatywnych mediów w USA wycofała się z twierdzeń o manipulacjach wyborczych przy użyciu maszyn i oprogramowania firmy Dominion. 

Biały Dom sprzątany wyjątkowo skrupulatnieDrogie porządki w Białym Domu. Pół miliona dol. na mycie i sprzątanie

Więcej o: