Dworczyk: Możliwe lekkie rozluźnienie restrykcji. "Trzeba patrzeć z ostrożnym optymizmem"

W czwartek premier Mateusz Morawiecki ogłosi decyzje dotyczące obostrzeń. Michał Dworczyk, szef KRPM zapowiedział, że najprawdopodobniej zostaną lekko złagodzone. Wcześniejsze sygnały wskazywały na możliwość otwarcia sklepów w galeriach handlowych.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk zapowiedział ogłoszenie nowych decyzji w kwestii obostrzeń wprowadzonych na skutek epidemii COVID-19. Możliwe jest ich "lekkie rozluźnienie".

Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. "Gospodarkę należy odmrażać powoli"

"Będziemy najprawdopodobniej dzisiaj mogli przekazać informacje na temat tego, jak dalej będzie wyglądała sytuacja z obostrzeniami wynikającymi z pandemii. […] Jeśli chodzi o Polskę, wyniki zachorowań i sytuacja pandemiczna, w stosunku do wielu naszych partnerów zagranicznych, nie jest zła, ale jednak nie możemy zapominać o tym, co się dzieje w innych krajach UE" - powiedział Dworczyk w rozmowie w radiowej Jedynce.

Odnosząc się do wczorajszej wypowiedzi głównego doradcy premiera ds. COVID-19 prof. Andrzeja Horbana, według którego należy odmrażać gospodarkę, ale powoli, z ewentualnością powrotu do zaostrzeń, szef KPRM stwierdził, że pojawiają się rekomendacje w tym duchu, natomiast ostateczne decyzje - według jego wiedzy - "będą zapadały dzisiaj rano i zapewne dzisiaj również zostaną zakomunikowane".

Wcześniejsze, nieoficjalne sygnały, wskazywały, że od 1 lutego działać będą sklepy w galeriach handlowych. Restauracje i hotele mają pozostać zamknięte - epidemiolodzy obawiają się, że byłyby miejscem transmisji wirusa. Z tych samych powodów zamknięte mają być siłownie. 

"W przyszłość z ostrożnym optymizmem"

"Myślę, że trzeba patrzeć z ostrożnym optymizmem w przyszłość, tzn. trzeba - tak jak pan profesor mówił - iść w kierunku lekkiego rozluźnienia pewnych obostrzeń, które do tej pory obowiązywały, ale musi to być niezwykle ostrożny proces. Bo nie możemy zamykać oczu na to, co się dzieje w innych krajach europejskich. A przypomnę, że wiele krajów ze względu na sytuację pandemiczną przedłuża bardzo rygorystyczne obostrzenia" - powiedział minister.

Czytaj też: NBP z nowym pomysłem na emerytury. Świadczenie miałoby być wypłacane w formie dożywotniej renty

Obecnie funkcjonujące restrykcje obowiązują od miesiąca. W ramach dodatkowych obostrzeń, wprowadzonych w ramach tzw. narodowej kwarantanny 28 grudnia zamknięto galerie handlowe z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i drogerii. Zgodnie z obecnymi przepisami, restrykcje mają potrwać do 31 stycznia.

Więcej o: