Podatek od posiadania psa 2021. Ile wynosi maksymalna stawka opłaty za czworonożnego przyjaciela?

Podatek od posiadania psa to popularna nazwa na opłatę, nakładaną przez gminy na posiadaczy psów. Rządzący wprowadzili to obciążenie w 1991 roku, wraz z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych. Ile wynosi podatek w tym roku? I czy wszyscy muszą uiszczać opłatę za psa?

Podatek od posiadania psa to potoczna nazwa opłaty wprowadzonej 30 lat temu. Mówi ona o tym, iż rada gminy może wprowadzić na mieszkańców taki podatek, jednak nie może on przekraczać kwoty ustalonej przez Ministerstwo Finansów.

Zobacz wideo Pies zdycha w rozgrzanym aucie. Wybijesz szybę? [SONDA]

Ile wynosi podatek od psa?

W roku 2021 maksymalną kwotą podatku jest 130,30 złotych, co jest podwyżką o prawie pięć złotych w porównaniu do zeszłego roku, kiedy ta kwota wynosiła 125,40 złotych. Podatek ten ma być jednym ze źródeł dochodu dla samorządów. Jednakowoż gminy same decydują, czy owa opłata obowiązuje na ich terenie, czy też nie i ile będzie ona wynosić.

Podatek od psa - kto uniknie opłaty za psa?

Ustawodawcy przewidzieli parę wyjątków, dla osób, które nie musza opłacać tego podatku. Są to:

  • osoby niepełnosprawne, które posiadają jednego psa;
  • osoby niepełnosprawne, które posiadają psa asystującego;
  • seniorzy, którzy posiadają jednego psa;
  • osoby powyżej 65. roku życia, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe;
  • personel dyplomatyczny;
  • rolnicy, którzy posiadają do dwóch psów.

Gminy także mogą dodać konkretne grupy osób, z których posiadacze czworonogów są zwolnieni z podatku. Przykładowo w gminie Kraków zwolnione z opłaty są także osoby, które adoptowały psy z krakowskich schronisk, dały dom dla bezdomnych zwierząt, których zwierzę jest wysterylizowane lub oznaczone chipem. Fakt ten musi być jednak udokumentowany i zgłoszony.

Podatek od posiadania psa

Decyzja w sprawie obowiązywania podatku od psa oraz wysokości tej opłaty należy do każdej z gmin. Oznacza to, że w jednych rejonach Polski za swojego czworonożnego przyjaciela nie zapłacimy nic, a w innych będziemy musieli. Dla przykładu w Warszawie nie obowiązuje podatek od psa, a w Krakowie jesteśmy zobowiązani za naszego pieska zapłacić 36 złotych. W Pucku podatek wynosi 77 złotych. Podatek taki trzeba zapłacić do 30 kwietnia. Jeżeli psiak trafił do nas w drugiej połowie roku lub później, wtedy należy uiścić opłatę w przeciągu dwóch miesięcy od pojawienia się zwierzęcia u nas w domu, a sama kwota będzie wynosiła połowę stawki rocznej.

Więcej o: