Ostatnie godziny, by zgłosić się na Mały ZUS Plus. Wniosek można złożyć przez internet

Tylko kilka godzin zostało przedsiębiorcom, którzy chcą zgłosić się na Mały ZUS Plus. 1 lutego mija termin na złożenie wniosku. Mały ZUS Plus umożliwia płacenie mniejszych składek na ubezpieczenie.

Do dziś uprawnieni przedsiębiorcy mogą składać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wnioski dotyczące chęci skorzystania z Małego ZUS-u Plus. Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy jednak składki zdrowotnej.

Zobacz wideo Biznes

Mały ZUS Plus dla ponad 300 tys. przedsiębiorców

Z uprawnienia mogą korzystać ci przedsiębiorcy, których dochód w 2020 roku nie przekroczył 120 tysięcy złotych i którzy prowadzili działalność przez co najmniej 60 dni w roku.

Zainteresowanie programem naszych klientów jest stosunkowo duże. Do Małego ZUS-u plus mamy zgłoszonych ponad 335 tys. przedsiębiorców. Zachęcamy uprawnionych do tego przedsiębiorców, aby skorzystali z tej ulgi. 1 lutego jest ostatnim dniem, w którym można się zgłaszać

- podkreśliła podczas konferencji prasowej prezeska ZUS, prof. Gertruda Uścińska, cytowana przez PAP.

Zdjęcie ilustracyjneDodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Świadczenie wypłaci KRUS i ZUS

Na Małym ZUS-ie plus można być maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Te firmy, które skorzystały z tej możliwości w ubiegłym roku, a nadal spełniają warunki do skorzystania z ulgi w tym roku, nie muszą składać ponownie wniosku.

Jak złożyć wniosek o Mały ZUS Plus?

Jak informuje ZUS, jeśli chcesz skorzystać z Małego ZUS-u Plus  po raz pierwszy, to zgłoś się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 05 90 albo od 05 92.

Nowa forma wypłaty emerytur i rent. Jest projekt rząduNowa forma wypłaty emerytur i rent. Jest projekt rządu

W urzędzie trzeba złożyć następujące dokumenty:

  • wyrejestrowanie z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 70, 05 72, jeśli zakończyłeś ulgę „preferencyjne składki” i spełniasz warunki do „małego ZUS plus” lub
  • zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych (ZUS ZUA)

albo - jeśli podlegasz wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu

  • zgłoszenie do tego ubezpieczenia (ZUS ZZA) z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 05 90 albo 05 92 (kod tytułu ubezpieczenia przewidziany dla osób posiadających rentę przyznaną z tytułu niezdolności do pracy).

Cały proces można wykonać przez platformę ePUAP, potwierdzając złożenie dokumentów Profilem Zaufanym lub podpisem elektronicznym.

Więcej o: