Koronawirus w Europie. Powrót dzieci do szkół i otwarte restauracje. Jakie kraje luzują obostrzenia?

W Danii powrócą do szkół najmłodsi uczniowie, a w stolicy Norwegii - Oslo, znów otwarte zostaną sklepy i restauracje - ogłosiły w poniedziałek władze tych krajów. W obu państwach spada liczba zakażeń koronawirusem.

Od przyszłego poniedziałku w Danii uczniowie klas 1-4 szkół podstawowych ponownie rozpoczną naukę stacjonarną - To będzie bardzo ostrożne otwarcie, gdyż mimo ogólnego spadku zakażeń brytyjski wariant koronawirusa wciąż się rozprzestrzenia - oznajmił duński minister zdrowia Magnus Heunicke.

Z tego powodu dzieci będą przebywać jedynie w swoich klasach, a przychodzący do szkoły rodzice mają zasłaniać twarz maseczką. W Danii szkoły zostały zamknięte 21 grudnia, a po świętach nauka odbywała się wyłącznie zdalnie.

Paweł Borys: Restauracje mogą być zamknięte nawet do majaLokale gastronomiczne zamknięte do maja? Taki termin podał szef PFR

Koronawirus w Europie. Dania luzuje obostrzenia. Uczniowie wracają do szkół 

Według duńskich władz zdrowotnych od początku stycznia w tym kraju spada liczba zakażeń koronawirusem. Obecnie jedynie 0,3 proc. testów na Covid-19 jest pozytywna, na początku roku ten wskaźnik wynosił 3,9 proc. Jednocześnie nadal rośnie liczba przypadków uważanego za bardziej zaraźliwy brytyjskiego wariantu koronawirusa. Wykrywany jest on już w 13,1 proc. próbek, podczas gdy na początku stycznia ten rodzaj stanowił 4 proc. wszystkich dodatnich testów.

W ciągu ostatniej doby odnotowano w Danii 488 przypadków koronawirusa.

.Wlk. Brytania przekracza 100 tys. ofiar COVID-19. Johnson przeprasza

Norwegia. Sytuacja się stabilizuje. Od środy otwarte sklepy i restauracje 

Podobnie sytuacja epidemiczna stabilizuje się w Norwegii, mimo wykrycia pod koniec stycznia ogniska brytyjskiej wersji koronawirusa w gminie Nordre Follo w pobliżu stolicy. "Możliwe jest stopniowe i kontrolowane otwieranie miasta" - ogłosił burmistrz Oslo Raymond Johansen.

W stolicy Norwegii od środy ponownie otwarte zostaną sklepy oraz restauracje, jednak bez możliwości serwowania alkoholu, a także baseny i biblioteki. Częściowo do szkół powrócą uczniowie.

Zobacz wideo Bielan o szczepieniu posła Girzyńskiego: Jakaś kara musi być

W ciągu ostatniej doby w Norwegii potwierdzono 173 przypadki koronawirusa. Na początku stycznia dobowy przyrost zakażeń wynosił 600-700 przypadków.

Daniel Zyśk (PAP)

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: