Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała ws. wysokości stóp procentowych. "Bardzo nudny komunikat RPP"

Stopy procentowe w Polsce zostają na dotychczasowym poziomie. Taką decyzję podjęła Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu. To oznacza, że podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 0,1 proc.

Od początku pandemii Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżała stopy procentowe z poziomu 1,5 proc. do obecnego 0,1 proc. Niskie stopy oznaczają między innymi niższe koszty zaciągania kredytów oraz lepszy dostęp do gotówki, co ma pobudzać gospodarkę. Ich obniżka  powoduje też między innymi zmniejszenie wysokości rat zaciągniętych wcześniej kredytów ze zmiennym oprocentowaniem. 

W komunikacie po posiedzeniu Rady opublikowanym na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego czytamy m.in., że w 2021 r. można oczekiwać wzrostu aktywności gospodarczej (po spadku w roku ubiegłym), "przy czym skala ożywienia będzie zależała przede wszystkim od sytuacji epidemicznej i związanych z nią restrykcji. Dalszy przebieg pandemii oraz jej wpływ na sytuację gospodarczą w kraju i za granicą pozostaje głównym źródłem niepewności co do kształtowania się krajowej koniunktury". 

zdj. iluUlga na dziecko. Kluczowe będą progi dochodowe

Zdaniem członków RPP pozytywne dla koniunktury w Polsce będą działania ze strony polityki gospodarczej, w tym poluzowanie polityki pieniężnej NBP (m.in. wciąż niskie stopy proc. - red.), ale wzrost aktywności może być ograniczany w związku z niepewnością i słabszymi nastrojami w firmach, co z kolei może przełożyć się na niższą dynamikę inwestycji. "Tempo ożywienia gospodarczego może być także ograniczane przez brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP" - dodano. 

W minionym tygodniu Główny Urząd Statystyczny poinformował, że według wstępnych danych, PKB Polski spadł w całym 2020 r. o 2,8 proc. I było to pierwsze od lat 90. załamanie w naszej gospodarce w ujęciu rok do roku. 

Zobacz wideo Ujemne stopy procentowe w Polsce? „Możemy zniszczyć wartość pieniądza”

Analitycy: Bardzo nudny komunikat RPP. Stopy procentowe bez zmian jeszcze przez kilka kwartałów

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie jest zgodna z oczekiwaniami analityków i dziennikarzy, a komunikat niczym ich nie zaskakuje w treści. 

"Komunikat po posiedzeniu RPP bardzo nudny. I bardzo słusznie" - napisał na Twitterze Piotr Bujak, główny ekonomista i szef działu analiz ekonomicznych PKO BP. 

"Stopy procentowe bez zmian i taki poziom utrzyma się jeszcze przez kilka kwartałów" - zauważają z kolei eksperci z banku Pekao.  

"Po zakończeniu posiedzenia RPP było chyba mało czasu, bo w komunikacie zmian w stosunku do stycznia prawie nie ma" - skomentował Łukasz Wilkowicz z "Dziennika Gazety Prawnej". 

"W komunikacie większych zmian nie ma. Rozbudowana narracja z początku dokumentu to opis opublikowanych danych. Pandemia nadal rozdaje karty w zakresie prognoz, ale wygląda na to, że przynajmniej na krajowym podwórku zmierzamy do odmrożenia. Scenariusz bazowy: stopy bez zmian" - to z kolei eksperci z mBanku. 

Protest branży gastronomicznej pod Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie.Największy pozew w Polsce? Gastronomia idzie do sądu za lockdown

Więcej o: