Tłusty czwartek 2021. Ile zapłacimy za pączki? Ceny mogą sięgać nawet... 11 zł

Zbliża się tłusty czwartek. Sklepy spożywcze i cukiernie zostaną zalane słodkimi wypiekami. Największą popularnością cieszą się oczywiście pączki, ale ich cena w tym roku może przyprawić o zawrót głowy. Pączek w rzemieślniczych cukierniach lub pączek wegański może kosztować nawet 11 złotych.

Tłusty czwartek wypada w tym roku 11 lutego. Tego dnia przed najbardziej popularnymi cukierniami ustawią się długie kolejki. Klienci mogą przebierać w coraz szerszej ofercie słodkości, próbując również czegoś nowego. Za standardowego pączka w supermarkecie zapłacimy przeważnie od ok. 80 groszy za sztukę do 2 zł. Jeżeli mamy ochotę na coś specjalnego, to trzeba się liczyć z większym wydatkiem.

Tłusty czwartek 2021. Za tradycyjne pączki w supermarketach zapłacimy ok. 1 zł

Tradycyjne pączki przygotowywane zgodnie z recepturą z 1925 r. można kupić w Pracowni Cukierniczej "Zagoździński" na ul. Górczewskiej. To do tej cukierni w tłusty czwartej ustawiają się co roku długie kolejki warszawiaków. Za jednego dużego pączka z marmoladą wieloowocową z lukrem, bez lukru albo z cukrem pudrem, trzeba zapłacić nieco więcej niż w supermarketach, bo 3 zł. Za kilogram małych pączków zapłacimy 25 zł.

Specjalną ofertę na tłusty czwartek przygotował Lidl. Supermarket zaproponuje aż 22 rodzaje pączków i donatów. Spragnieni słodkości będą mogli kupić tradycyjne pączki z nadzieniem wieloowocowym za 79 groszy za sztukę, ale również niecodzienne pączki z nadzieniem wiśniowym w lukrze lub nadzieniem jagodowym w polewie mlecznej za 2,99 zł za sztukę. W ofercie znajdują się też pączki nadziewane kremem czekoladowym Wedel za 2,49 zł za sztukę.

Tłusty czwartek 2021. Za pączki wegańskie średnio 6-10 zł za sztukę

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają produkty wegańskie. Dotyczy to również pączków. Czym różni się pączek wegański od zwykłego? Do produkcji pączków wegańskich nie wykorzystuje się produktów pochodzenia zwierzęcego. W wersji wegańskiej składniki mogą być wyłącznie pochodzenia roślinnego. Rezygnacja z wykorzystania mleka, smalcu i jajek powoduje, że cena pojedynczego pączka znacznie wzrasta.

Jak podaje WP, za pączka w stylu wegańskim trzeba zapłacić minimum 3,5 zł. To jednak pączki wegańskie z najniższej półki, za lepsze wypieki trzeba zapłacić zwykle od 6 do 10 zł za sztukę. Pączków wegańskich nie należy spodziewać się w supermarketach. Tego typu wypieki można kupić w rzemieślniczych cukierniach oraz wegańskich lokalach gastronomicznych, które specjalnie na tłusty czwartek włączyły pączki do swojej oferty.

Więcej za pączki trzeba również zapłacić w znanych warszawskich cukierniach. "Lukullus" oferuje tradycyjne pączki za 4,90 zł, cukiernia "Smaki Warszawy" za 8 zł, "Stary Dom" za 7 zł, "Blikle" za 3,20 zł, "Cieślikowski" za 4,10. Jednak najdroższe, tradycyjne pączki można znaleźć w ofercie restauracji Magdy Gessler "U Fukiera" i cukierni "Słodki Słony", gdzie trzeba zapłacić nawet 11 zł za sztukę. Za taką cenę można liczyć na pączki z konfiturą z płatków różanych oraz musem z nektarynki z dodatkiem imbiru.

Zobacz wideo Ile jest wart przepis na pączki z Górczewskiej? "Nie ma pani takich pieniędzy"
Więcej o: