Elektrownia atomowa w Polsce. Naimski: Jest program budowy sześciu reaktorów w 20 lat

- Mamy program zbudowania sześciu reaktorów w ciągu dwudziestu lat - powiedział w Telewizji Republika pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski. Dodał też, że elektrownia jądrowa jest niezbędnym uzupełnieniem dla OZE.

Na początku lutego rząd podpisał uchwałę "Polityka Energetyczna Polski do 2040 r.". Jednym z jej  założeń jest budowa w Polsce elektrowni atomowej. Więcej szczegółów na temat polskiej strategii energetycznej zdradził w niedzielę 7 lutego w Telewizji Republika sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.

Zobacz wideo Zieloni z Niemiec obawiają się elektrowni jądrowej w Polsce. „To propaganda”

Naimski: W Polsce ma powstać sześć reaktorów jądrowych w ciągu 20 lat 

Mamy program zbudowania sześciu reaktorów jądrowych w ciągu 20 (lat), który teraz się zaczyna, a skończy się w 2043 r.

- zadeklarował rządowy ekspert. Dodał, że "zwracają się do nas Francuzi, Koreańczycy, byliśmy w Emiratach Arabskich, gdzie oglądaliśmy skończoną inwestycję tego rodzaju, [...] rozmawiamy z Amerykanami".

Naimski stwierdził także, że elektrownia jądrowa jest niezbędnym uzupełnieniem dla OZE (odnawialnych źródeł energii) w czasie zielonej transformacji. - Wchodzimy w 20, 30, może więcej lat transformacji energetycznej w Polsce. Po prostu musimy wybudować nowe elektrownie, nowe źródła energii, używając nowych technologii, a z czasem będziemy rezygnowali, będziemy wychodzili ze starzejących się elektrowni węglowych - zaznaczył. 

Elektrownia atomowa w Polsce. Znamy potencjalne lokalizacje

Rząd przygotował cztery lokalizacje, w których mogłaby powstać elektrownia atomowa. Pierwsza z nich to okolice Lubiatowa-Kopalina, a druga Żarnowiec, w przeszłości był plan budowy elektrowni tego typu. Oba miejsce znajdują się na Pomorzu. Rząd przygotował także dwie nowe lokalizacje - okolice elektrowni Pątnów (woj. wielkopolskie) oraz okolice elektrowni Bełchatów (woj. łódzkie). 

Więcej o: