Ceny "małpek" mocno w górę po wprowadzeniu podatku, a sprzedaż bez zmian. "Małpki" na co 13. paragonie

Od 1 stycznia obowiązuje podatek od "małpek". W porównaniu do listopada-grudnia 2020 roku, alkohole sprzedawane w butelkach o pojemności 100 i 200 ml podrożały maksymalnie o ponad 20 proc. Mimo to ich sprzedaż nie spadła.

Od 1 stycznia 2021 roku zaczął obowiązywać podatek od "małpek". Jego koszty zostały przerzucone na klientów. Wzrost cen nie wpłynął jednak na popularność alkoholi sprzedawanych w butelkach o pojemności 100 i 200 ml. 

Zobacz wideo Czy są przeciwwskazania związane z szczepionką na Covid-19 i piciem alkoholu?

Ceny "małpek" w górę nawet o 20 proc.

Jak podają wiadomoscihandlowe.pl na podstawie danych M/platform z blisko 9000 sklepów detalicznych, wódki białe o pojemności 100 i 200 mln są nawet o 26 proc. droższe w porównaniu do listopada-grudnia 2020 roku. Jeśli chodzi o wódki kolorowe, to podwyżki te wyniosły maksymalnie 22 proc. (w większości przypadków kilkanaście procent).  

Piotr MüllerMüller o podatku od reklam: "Wprowadzono go we Francji, Belgii". Sprawdzamy

Najniższe wzrosty cen w segmencie wódek zauważalne są we wschodniej części Polski, czyli województwach podkarpackim oraz lubelskim. Tam wzrost ceny wódek czystych nie przekroczyły 15-17 proc. Najbardziej podrożały alkohole sprzedawane przez najpopularniejsze marki w kraju.  

"Małpki" wciąż popularne. Są na co 13. paragonie z tradycyjnego sklepu

Zgodnie z zapowiedziami rządu wprowadzenie nowego podatku miało ograniczyć ilość spożywanego alkoholu. Na razie trend ten nie jest zauważalny  - Są to produkty o tradycyjnie wysokiej rotacji, które pomimo istotnej zmiany cen, odnotowały spadek średniej rotacji o 1,3 proc. dla wódek białych oraz 4 proc. dla kolorowych, chociaż na poziomie poszczególnych produktów można było zaobserwować zmiany o silniejszym charakterze - powiedziała serwisowi  Ewa Rybołowicz, dyrektor ds. analiz rynkowych w Comp Centrum Innowacji, dostawcy technologii stojącej za M/platform, dodając, że "małpki" nadal pojawiają się na co trzynastym paragonie pochodzącym z tradycyjnego sklepu

Podatek od "małpek". Na czym polega? 

Nowy podatek wynosi 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości 300 ml. W przypadku 100 ml "małpki" wódki 40-procentowej wynosić on będzie 1 zł, natomiast 2 zł od 200 ml "małpki" wódki 40-procentowej. Podatek od 14-procentowego wina w butelce o pojemności 250 ml wyniesie zaś 0,88 zł. 

Produkcja wódki - małpki o poj. 100ml. Polmos Białystok, 6 lutego 2020Podatek od "małpek" w 2021. Ile wyniesie? Kto zapłaci nową danię?

Do uiszczania opłaty zobowiązani są hurtownicy zaopatrujący sklepy, których właściciele posiadają zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.

Więcej o: