Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że projekt nowelizacji ustawy został przyjęty w czasie posiedzenia rządu we wtorek 16 lutego. Projekt został przedłożony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jego celem jest dostosowanie prawa krajowego do przepisów unijnych, aby ograniczyć ryzyko fałszerstwa dokumentów oraz kradzieży tożsamości.
Zgodnie z unijnym rozporządzeniem państwa członkowskie są zobowiązane do wprowadzenia zabezpieczeń w dokumentach tożsamości. Najistotniejszą zmianą jest obowiązek wprowadzenia do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej czyli odcisków palców. Będą one pobierane przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego. Poza tym dowody muszą spełniać określone normy dotyczące bezpieczeństwa. Zmieni się także zawartość jego warstwy graficznej - w odpowiednim miejscu zostanie podpis posiadacza dokumentu.
Dzieciom do lat 12. dowody będą wydawane na pięć lat, zaś po ukończeniu 12. roku życia z 10-letnim okresem ważności.
Zgodnie z projektem ustawy odciski palców będą przechowywane w Rejestrze Dowodów Osobistych do dnia odbioru dowodu osobistego, ale nie dłużej niż do 90 dni od dania jego wydania.
Nowelizacja ustawy zakłada również, co w sytuacji, gdy z różnych powodów nie będzie można pobrać odcisków palców. "W przypadku, gdy czasowo niemożliwe jest fizycznie pobranie odcisków palców osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, np. z powodów medycznych – oparzenie lub inny wypadek, przewidziano dwunastomiesięczny okres ważności dokumentu" - poinformował CIR.
Osoby poniżej 12. roku życia będą otrzymywać dowody osobiste bez odcisków palców. To samo dotyczy osób, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe. Podobne zasady dotyczą składania podpisu.
W związku z obowiązkiem zamieszczenia odcisków palców w dowodzie osobistym złożenie wniosku o wydanie dokumentu będzie możliwe tylko osobiście w urzędzie gminy. Droga elektroniczna jest możliwa tylko w przypadku składania dowodów dla dzieci poniżej 12. roku życia.
Nowe przepisy wejdą w życie od 2 sierpnia 2021 roku. Wymiana dokumentów na nowe ma przebiegać płynnie, więc posiadacze dokumentów starego typu nie będą musieli wymieniać dowodów osobistych do czasu utraty ważności.