Resort klimatu chce opłaty emisyjnej za płyn do dezynfekcji. Powodem absurdalne przepisy

Ministerstwo Klimatu twierdzi, że korzystanie z płynu do dezynfekcji podlega opłacie emisyjnej, gdyż parujący alkohol przedostaje się do atmosfery. Opłatę miałyby uiszczać firmy, które udostępniają klientom płyny do dezynfekcji rąk.

Opłata emisyjna obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2019 roku. Jest powiązana z emisją szkodliwych gazów do środowiska. Obowiązek uiszczenia ciąży przede wszystkim na producentach i importerach paliw silnikowych. 

Zobacz wideo Czternastki dla górników mimo kryzysu? Paweł Borys komentuje

Ministerstwo Klimatu chce opłaty emisyjnej od płynu do dezynfekcji

Opłata emisyjna dotyczy także m.in. producentów substancji emitujących gazy, które wynikają z wysychania lakierowanej powierzchni. Pod to kwalifikuje się płyn do dezynfekcji, który składa się w 70-proc. z alkoholu. Alkohol zaś paruje i dostaje się do atmosfery.

W związku z tym Ministerstwo Klimatu chce, aby firmy, które udostępniają klientom płyny do dezynfekcji rąk, płaciły opłatę emisyjną - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Resort wyraził taką opinię w odpowiedzi na pytanie opolskiego urzędu marszałkowskiego. 

Absurdalne przepisy. Opłata emisyjna od płynu de dezynfekcji 

Obarczenie opłatami powyższych przedsiębiorców nie jest przesądzone ze względu na niejasność i mnogość interpretacji przepisów. Cześć samorządów nie będzie pobierać opłat. Argumentują to art. 2. ust. 2. ustawy Prawo ochrony środowiska, zgodnie z którym z opłaty emisyjnej zwalnia się w przypadku wykorzystywania substancji w celach ratowniczych. W przepisach nie znajduje się jednak jasna definicja czym są "cele ratownicze". 

"DGP" podaje także, że według części prawników opłacie powinny podlegać tylko pojemniki z płynem znajdujące się na zewnątrz, gdyż tylko powietrze poza budynkami podlega ochronie środowiska. Niektórzy zaś zwracają uwagę, że nie ma zamkniętego obiegu w budynku. Eksperci zwracają uwagę, że konieczna jest zmiana przepisów, aby uniknąć absurdalnych sytuacji. 

Więcej o: