500 plus dla seniora. Dodatkowe środki trafią tylko do najbiedniejszych

W 2021 roku zmieniają się zasady programu 500 plus dla niepełnosprawnych, z którego na specjalnych warunkach mogą korzystać również seniorzy. Od marca obowiązywać będzie m.in. wyższy próg dochodowy. Przypominamy, kto może ubiegać się o dodatkowe środki.

500 plus dla seniora to określenie świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych do samodzielnej egzystencji. To program istniejący od października 2019 roku. Co roku korzysta z niego nawet 500 tys. Polaków. Świadczenie skierowane jest do osób powyżej 18. roku życia, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji. O dodatek ubiegać się mogą również emeryci. Pieniądze przysługuje tylko w przypadku spełnienia kryteriów dochodowych. 

Zobacz wideo Marzena Okła-Drewnowicz gościnią Porannej rozmowy Gazeta.pl (22.02)

500 plus dla niepełnosprawnych. Komu przysługują środki?

Dodatkowe środki przysługują osobom mającym orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności od samodzielnej egzystencji. O dodatek starać się mogą osoby, które nie mają powyższych uprawnień. W takiej sytuacji niezbędne będzie dołączenie zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. 

Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości poświęconej programowi 500 Plus PiS chce naprawić demografię. "Jak nie wiesz, co zrobić, powołaj komisję"

500 plus dla seniorów. Próg dochodowy o 50 zł w górę 

W przypadku 500 plus dla niepełnosprawnych kluczowe jest kryterium dochodowe, gdyż dodatkowe środki przysługują osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej. W grudniu ubiegłego roku rząd zatwierdził zmiany dotyczące progu dochodowego. Od marca 2021 roku zostanie podwyższony o 50 zł do poziomu 1750 zł. 

Starsze panie. Zdjęcie ilustracyjne Trzynasta emerytura w 2021 roku. Kiedy i dla kogo "trzynastki"?

W całości świadczenie otrzymają osoby, których świadczenia (emerytura, renta) nie przekraczają 1200 zł brutto. W przypadku osób, których dochody wynoszą pomiędzy 1200 zł a 1750 zł, będzie proporcjonalnie pomniejszone. W praktyce oznacza to, że osoba mające 1500 zł emerytury otrzyma dodatkowe 250 zł, a nie 200 zł jak przed podwyższeniem progu dochodowego. 

Więcej o: