Premier Mateusz Morawiecki przedstawi założenia Krajowego Planu Odbudowy. Na co pójdą pieniądze z UE?

W jaki sposób Polska podzieli 57 mld euro, które Unia Europejska przekaże jej w ramach Funduszu Odbudowy? Na to pytanie odpowie premier Mateusz Morawiecki i Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Na piątek zaplanowano konferencję prasową, na której premier Mateusz Morawiecki przedstawi założenia nowego programu. Chodzi o Krajowy Planu Odbudowy, w ramach którego rozdzielone mają być środki przyznane przez Unię Europejską w ramach Funduszu Odbudowy. Wystąpienie premiera rozpocznie się o godz. 16.30.

Frans Timmermans ,Wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw Europejskiego Zielonego ŁaduKE: Nie ma szczepionki przeciwko kryzysowi klimatycznemu, ale możemy walczyć

Zobacz wideo Premier o walce z mafiami VAT-owskimi. Czy mija się z prawdą?

Do Polski trafi z UE 57 mld euro (równowartość ok. 257 mld zł). Przygotowanie planów przez poszczególne kraje, które uzyskały dofinansowanie, jest konieczne, by móc spożytkować unijne środki. Sposób dzielenia dotacji przedstawi też na konferencji prasowej Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Ta konferencja zaplanowana jest na piątek na godz. 14.30. 

Krajowy Plan Odbudowy ma pomóc w zrównoważonym rozwoju

Zapowiedź nowego projektu rządu pojawiła się już w grudniu. Małgorzata Jarosińska-Jedynak z  Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, stwierdziła wówczas, że Fundusz Odbudowy ma się przyczynić do ożywienia i pobudzania wzrostu potencjału gospodarek Unii Europejskiej po kryzysie COVID-19. - Podstawą do sięgnięcia po pieniądze z tego Funduszu będzie Krajowy Plan Odbudowy, który powstaje w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej - tłumaczyła. - Projekty realizowane w ramach KPO mają dawać trwałe i długookresowe efekty, które będą spójne z europejskim zielonym ładem - dodała. 

Do Polski w ramach unijnego funduszu trafi 57 mld euro, z czego 23,1 mld euro w formie dotacji, a 34,2 mld euro w nisko oprocentowanych pożyczkach.

W marcu rozpocznie się seria konsultacji społecznych dotyczących sposobu wydatkowania pieniędzy z Planu. Będą dotyczyły m.in. kwestii energetyki, służby zdrowia i transformacji cyfrowej. 

Sondaż. Większość Polaków nie zaszczepiłoby się preparatami pochodzącymi z Chin lub RosjiPaszporty szczepień. Przywódcy UE porozmawiają o ich wykorzystaniu