Emeryci i renciści. Ile mogą dorobić od 1 marca 2021 r, by nic nie stracić ze świadczenia?

Emeryci i renciści będą mogli nieco dorobić od 1 marca do 31 maja 2021 r. Ma to związek z nowymi kwotami limitów dorabiania. Kiedy dorabianie na emeryturze jest zwolnione z obowiązku zgłoszenia przychodu do ZUS? Wszystko wyjaśniamy poniżej.

Emeryci (na wcześniejszej emeryturze) i renciści są zobowiązani do rozliczania się z ZUS-em z dodatkowych przychodów. W każdym roku cztery razy podawane są nowe kwoty, do których można dorabiać bez żadnych konsekwencji. Ich przekroczenie jednak wiąże się ze zmniejszeniem świadczenia od ZUS.

Tylko do niedzieli można złożyć wnioski w ramach tarczy finansowej 2.0Czy istnieje czarna lista PFR? Firmy dostają odmowę bez podania przyczyny

Ile mogą dorobić emeryci i renciści?

Pierwszą kwotą, do jakiej mogą dorobić emeryci i renciści jest 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, zaś drugą - 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Ich wysokość zmienia się co 3 miesiące, a więc raz na kwartał.

Od 1 marca do 31 maja 2021 roku emeryci i renciści mogą dorabiać do kwoty 3 820,60 zł. W analogicznym okresie 2020 roku kwota ta wynosiła 3639,10 zł. Jest to właśnie 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, które w okresie grudzień-luty wzrosło. Do końca lutego 2021 emeryci i renciści mogli dorabiać bez żadnych konsekwencji do 3517,20 zł.

Emeryci i renciści. Co w przypadku przekroczenia limitu zarobków?

Jeśli kwota z dorobienia przekroczy 3820,60 zł, wówczas pobierane z ZUS świadczenie pomniejszane jest o kwotę przekroczenia. Jeśli emeryt przekroczył o 100 zł obowiązującą aktualnie kwotę, do której można dorabiać bez konsekwencji, wówczas ZUS pomniejszy mu wcześniejszą emeryturę o 100 zł.

Zmniejszeń nie dokonuje się jednak aż do kolejnego limitu czyli 130% średniego wynagrodzenia. Istnieje coś takiego jak maksymalna kwota zmniejszenia emerytury lub renty. Ustalana jest ona raz w roku dla poszczególnych świadczeń – 1 marca. Jak podaje infor.pl, kwota maksymalnego zmniejszenia emerytury lub renty do 1 marca 2021 r. wynosi:

  • 620,37 zł – przy emeryturze, rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 465,31 zł – przy rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 527,35 zł – przy rencie rodzinnej dla jednej osoby.

Starsze panie. Zdjęcie ilustracyjneTrzynasta emerytura niższa niż zakładano. Kiedy pieniądze na koncie?

Przekroczenie limitu 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, które w okresie od 1 marca do 31 maja 2021 roku wynosi 7095,40 zł skutkuje zawieszeniem emerytury lub renty.

Zobacz wideo Dlaczego komputery i karty graficzne tak podrożały? Winna jest nie tylko pandemia [TOPtech]
Więcej o: