500 plus. Ponad 2,6 mln złożonych wniosków o świadczenie

Ponad 2,6 mln wniosków o świadczenie 500 plus złożyli do tej pory rodzice i opiekunowie - informuje minister rodziny i polityki społecznej. Nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy rozpoczął się 1 lutego.

Minister Marlena Maląg przypomina, że złożenie wniosków w tym roku jest konieczne, ponieważ rok 2021 przyniósł zmianę związaną z ustalaniem tego okresu.

Od tego roku prawo do świadczenia 500 plus ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego - wyjaśnia minister. Przypomina, że do końca marca wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną.

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

500 plus. Wnioski składane głównie przez bankowość elektroniczną

Minister Marlena Maląg informuje, że najchętniej wybieraną drogą do złożenia wniosku online jest bankowość elektroniczna. Za jej pośrednictwem rodzice złożyli blisko 2,3 mln wniosków. Ponad 186 tys. to wnioski złożone przez portal Empatia, a 121,5 tys. - portal ZUS. Złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli za pośrednictwem poczty lub podczas osobistej wizyty w urzędzie, będzie możliwe od 1 kwietnia.

Wniosek 500 plus - do kiedy trzeba go złożyć?

Minister Marlena Maląg podkreśla, że złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku, czyli z zachowaniem ciągłości wypłaty świadczenia. Złożenie wniosku do końca czerwca gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

Świadczenie z programu Rodzina 500 plus przysługuje od narodzin dziecka do ukończenia przez nie 18. roku życia. Świadczenie obejmuje zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.

Więcej o: