Podatek od samochodu. Kto musi zapłacić podatek od kupna samochodu?

Podatek od kupna samochodu jest czynnością, której muszą dokonać określone grupy osób nabywające auto. Brak dopełnienia tej opłaty wiąże się z narażeniem na surowe konsekwencje. Co jeszcze warto wiedzieć?

W jakich sytuacjach należy zapłacić podatek od kupna samochodu? Ile wynosi podatek i co grozi od uchylenia się od tego obowiązku?

Zobacz wideo Zapłacimy wyższe podatki? „Jestem przekonany, że w rządzie się o tym myśli”

Podatek od kupna samochodu - czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych?

Podatek od kupna samochodu jest uregulowany zapisami ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jest on odprowadzany wtedy, gdy dochodzi do sprzedaży pomiędzy dwiema osobami, które nie zajmują się działalnością gospodarczą w zakresie handlu. Podatek od kupna samochodu powinniśmy zapłacić także w przypadku zakupu np. pojazdu rolniczego czy motocykla. 

Podatek od zakupu samochodu. Kto musi go zapłacić?

Kto musi uiścić podatek od zakupu samochodu? Co do zasady obowiązuje on wtedy, gdy nabywamy używane auto od osoby prywatnej - także od obcokrajowca (osoby prywatnej), który przebywa w Polsce. Jego faktyczna wartość musi zaś wynosić przynajmniej 1000 zł. Warto zaznaczyć, że podatek od zakupu samochodu zapłacimy też wtedy, gdy kupimy auto z komisu - w sytuacji, kiedy komis jest pośrednikiem, a sprzedającym jest osoba fizyczna.

Kiedy jesteśmy zwolnieni z tej konieczności? Podatku od czynności cywilnoprawnych nie trzeba płacić, gdy:

  • kupujemy samochód w salonie samochodowym;
  • nabywamy auto w komisie, którego samochód jest własnością;
  • kupujemy samochód od osoby prowadzącej działalność gospodarczą;
  • kupujemy samochód zagraniczny w komisie, gdy nie został jeszcze zarejestrowany w naszym kraju;
  • nabywamy samochód na potrzeby osoby niepełnosprawnej;
  • kupujemy samochód za granicą i umowa jest zawarta tamże (wtedy jednak płacimy podatek akcyzowy w wysokości 3,1 proc. wartości pojazdu jeśli auto ma silnik o pojemności do 2,0 litrów lub 18,6 proc. wartości samochodu, gdy auto ma silnik o pojemności powyżej 2,0 litrów).

Punkt poboru opłat na autostradzie A4 w GliwicachKoniec szlabanów na państwowych autostradach. Rząd przyjął projekt ustawy

Ile wynosi podatek od kupna samochodu? Co grozi, gdy uchylimy się od tego obowiązku?

Ważne jest to, aby obowiązujący podatek od czynności cywilnoprawnych zapłacić w odpowiedniej wysokości. Ile wynosi podatek od kupna samochodu?

Trzeba się przygotować na to, że zapłacimy dodatkowo 2 proc. rynkowej wartości samochodu. Ostatnie sformułowanie jest przy tym niezwykle istotne: musimy odprowadzić podatek nie od kwoty, którą realnie zapłaciliśmy, ale od wartości rynkowej auta. Może się nawet okazać, że środek lokomocji kosztował nas w praktyce bardzo niewiele, bo trafiliśmy na okazję, ale 2 proc. obliczamy, odnosząc się do cen, które obowiązują na rynku. 

Co dzieje się w sytuacji, gdy podatek od kupna samochodu nie zostanie przez nas zapłacony pomimo tego, że spełniamy warunki i faktyczna wartość auta wynosiła przynajmniej 1000 zł? Narażamy się na odpowiedzialność karną i karę w wysokości od 1/10 do 20-krotności wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Zdjęcie ilustracyjneKiedy zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych? Kraje naciskają na UE

Podatek od kupna samochodu online

W jaki sposób opłaca się podatek od kupna samochodu? Online, w Urzędzie Skarbowym lub poprzez pocztę - te trzy rozwiązania umożliwiają przesłanie wypełnionego formularza PCC-3. Wpłaty dokonuje się na rachunek bankowy właściwego Urzędu Skarbowego w czasie do 14 dni od zakupu

Podatek od sprzedaży samochodu. Kto musi zapłacić także wtedy, gdy sprzedaje auto? 

Komu nakazuje się zapłacić za to, że sprzedaje swoje auto? Zastosowanie ma w tym przypadku art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Konieczne jest w jego myśl opłacenie podatku od sprzedaży samochodu wtedy, gdy zbywamy go w czasie krótszym, niż pół roku od zakupu. Czas liczy się od końca miesiąca nabycia takiego auta. Płaci się według stawek 17 proc. lub 32 proc. (w przypadku przekroczenia progu podatkowego 85 528 zł). 

Więcej o: