Kiedy zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych w UE? Dziewięć krajów nalega na konkretną datę

Dziewięć europejskich krajów wezwało UE do wyznaczenie terminu zakazu sprzedaży nowych pojazdów spalinowych. W ten sposób chcą przyspieszyć proces przestawienia się przemysłu motoryzacyjnego na pojazdy elektryczne.

Jak informuje Agencja Reutera dziewięć krajów, którym przewodziła Dania oraz Holandia chcą, by Unia podjęła kroki w celu ograniczenia o 25 proc. emisji gazów cieplarnianych, które generuje transport. Pod listem podpisały się także Austria, Belgia, Grecja, Irlandia, Litwa, Luksemburg oraz Malta.

Zobacz wideo Niższe ceny i coraz większy wybór przekonują Polaków do aut elektrycznych. Przybywa też stacji ładowania pojazdów

Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych

Aby osiągnąć ten cel, kraje wezwały UE do ustalenia daty, do której z rynku motoryzacyjnego zostaną wycofane samochody spalinowe.

Musimy przyspieszyć zieloną transformację transportu drogowego i jako prawodawcy wysłać jasny sygnał do producentów samochodów i konsumentów w całej Unii

- powiedział duński minister klimatu, Dan Jorgensen.

innogyGo InnogyGo zniknie z ulic. Przedsięwzięcie dobiła pandemia

W czerwcu Komisja Europejska ma przedstawić bardziej restrykcyjne standardy dot. emisji dwutlenku węgla przez samochody. Będzie to element pakietu klimatycznego, którego celem jest obniżenie w UE do 2030 r. emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. względem lat 90. oraz rozpoczęcie drogi do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r. 

Tesla Model S Tesla nawiązuje współpracę z kopalnią niklu w Nowej Kaledonii

Kraje i producenci sami przestawiają się na elektryczne samochody

W ciągu ostatniego miesiąca Volvo poinformowało, że do 2030 roku przejdzie w pełni na produkcję samochodów elektrycznych, a Ford z kolei przekazał, że do tego czasu wszystkie auta sprzedawane w Europie będą miały napęd elektryczny. W minionym roku datę odejścia od sprzedaży nowych spalinowych samochodów podała m.in. Wielka Brytania, która planuje zrobić to do 2035 roku oraz Kalifornia, która również dała sobie jeszcze 14 lat na zmiany.

Więcej o: