Pozwy za lockdown bezowocne? Rząd może zabezpieczyć się Trybunałem Konstytucyjnym

Trybunał Konstytucyjny orzeknie, czy przedsiębiorcom należą się odszkodowania za wprowadzenie lockdownu. Ewentualna korzystna dla rządu decyzja może być decydująca przy tego typu pozwach.

W czasie pandemii koronawirusa rząd kilkukrotnie wprowadził ograniczenia, które zakazały przedsiębiorcom możliwość prowadzenia działalności gospodarczej. Wielu z nich podważa te decyzje i  domaga się odszkodowań. Rząd premiera Mateusz Morawieckiego prawdopodobnie zabezpieczył się przed wypłatami gigantycznych rekompensat.

Pozwy za lockdown? Mecenas: Trybunał Konstytucyjny zabezpieczeniem premiera  

Mec. Piotr Walczak z Kancelarii Walczak Wasilewska Adwokaci w rozmowie z money.pl zwrócił uwagę na fakt, że we wrześniu 2020 roku premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego, by ten zbadał art. 417 Kodeksu cywilnego o odpowiedzialności odszkodowawczej. Ewentualna decyzja TK w tej sprawie może być zabezpieczeniem rządu przed obowiązkiem wypłaty odszkodowań przedsiębiorcom, którzy złożą pozwy ws. lockdownu. 

Zobacz wideo Kiedy turystyka w Izraelu odżyje? „Chęci są, ale trochę nie ma odwagi”

- Sądy orzekają, że kary nałożone na przedsiębiorców przez sanepid nie są zasadne, to jedno. Ale mając Trybunał Konstytucyjny, który jest także realizatorem woli politycznej obozu rządzącego, można mieć dużą dozę przekonania graniczącego z pewnością, że rozstrzygnięcie Trybunału będzie szło w tym kierunku, by ochronić państwo przed odszkodowaniami dla przedsiębiorców - zaznaczył mec. Walczak. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy TK orzeknie w tej sprawie. 

Przedsiębiorcy walczą z rządem. Sądy są często po ich stronie 

Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba przedsiębiorców, którzy decydują się dochodzić swoich praw w sądzie. - Zamierzamy do końca marca zebrać około tysiąca przedsiębiorców. Pod względem liczby będzie to największy pozew w powojennej Polsce - zapowiedział pod koniec ubiegłego miesiąca na antenie RMF FM Jacek Czauderna, prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej.

W wielu przypadkach sądy uchylają grzywny, jakie sanepid nałożył na przedsiębiorców, którzy złamali obostrzenia, twierdzą, że przepisy są niekonstytucyjne i rząd bez wprowadzenia stanu klęski żywiołowej nie ma prawa ograniczać działalności gospodarczej wybranych branż w formie rozporządzeń.

Więcej o: