Nowe obostrzenia. Urzędy pracują zdalnie. Premier apeluje do pracodawców

Rząd przedstawił nowe obostrzenia spowodowane trzecią falą pandemii koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki oraz minister Adam Niedzielski zaapelowali o przechodzenie na pracę zdalną. W takim trybie już funkcjonują urzędy.

W czwartek 25 marca odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli rządu, podczas której przedstawiono najnowsze obostrzenia. Zamknięte zostały m.in. żłobki i przedszkola, salony fryzjerskie oraz kosmetyczne, a także wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane. Restrykcje obowiązywać będą od soboty 27 marca do niedzieli 9 kwietnia

Zobacz wideo Nowe obostrzenia od 27.03. Zamknięte zostaną żłobki, przedszkola, a także salony fryzjerskie

Adam Niedzielski: Gdzie to możliwe, koniecznie przejdźmy na pracę zdalną 

Minister zdrowia dodał, że kluczowym zadaniem jest dalsze ograniczenie mobilności wśród obywateli. W związku z tym przedstawiciele rządu po raz kolejny zaapelowali o przechodzenie na zdalny tryb pracy. 

Miejsca pracy są głównymi identyfikowanymi przez sanepid miejscami, gdzie powstają nowe ogniska zakażeń. W związku z tym tam, gdzie tylko to możliwe, koniecznie przejdźmy na pracę zdalną

- powiedział minister zdrowia Adm Niedzielski. Dodał także, że patrząc na dane mobilności obywateli, widać, że ona spada we wszystkich zakresach, w których wprowadzono obostrzenia poza miejscami pracy. 

Nowe obostrzenia. Urzędy pracują w trybie zdalnym

Praca zdalna została przed kilkoma dniami w urzędach. Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia od 22 marca do 9 kwietnia dyrektorzy generalni urzędów administracji publicznej lub kierujący jednostką organizacyjną mają polecać pracownikom wykonywanie pracy zdalnej. Od powyższych reguł istnieję pewne wyjątki. Wciąż istnieć będzie możliwość rejestracji  zgonów i sporządzanie ich aktów, a także zawieranie małżeństw. Dodatkowo otwarte będą jednostki organizacyjne sądów i prokuratury.

Więcej o: