Morawiecki krytykuje prywatną ochronę zdrowia za brak działania w czasie epidemii. Druga strona oburzona

Premier Mateusz Morawiecki skrytykował prywatną ochronę zdrowia za to, że nie angażuje się w ratowanie życia Polaków w czasie epidemii koronawirusa. Przedstawiciele prywatnego sektora są oburzeni słowami premiera i przypominają mu, co zrobili.

W czwartek 25 marca odbyła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego, podczas której przedstawione były obostrzenia na najbliższe tygodnie. W jej trakcie szef rządu poruszył także temat zaangażowania prywatnej ochrony zdrowia w czasie pandemii koronawirusa. 

Zobacz wideo Nowe obostrzenia od 27.03. Zamknięte zostaną żłobki, przedszkola, a także salony fryzjerskie

Premier ostro o prywatnej ochronie zdrowia: "Tylko Państwo rzuciło siły w walce o życie Polaków"

Morawiecki zarzucił, że prywatny sektor ochrony zdrowia nie angażuje się w ratowanie życia Polaków w czasie epidemii. Wyjaśnił, że nie jest to zapowiedź nacjonalizacji tego typu placówek, a przypomnienie planu Platformy Obywatelskiej ochrony zdrowia, który zakładał jej prywatyzację. 

A czy służba prywatna dzisiaj, wobec której mam najwyższy szacunek oczywiście także, ratuje zdrowie i życie pacjentów COVID-19? Czy słyszymy o tym, że jakieś wielkie szpitale prywatne są otwarte i właśnie zamieniane na [szpitale - red.] dla pacjentów leczonych na COVID-19?

- pytał Morawiecki, podkreślając przy tym, że "tylko państwo w takich najtrudniejszych chwilach próby musiało rzucić i rzuciło wszystkie swoje siły i środki, wszystkie swoje rezerwy i odwody po to, żeby uratować jak najwięcej Polaków". 

Morawiecki krytykuje prywatną ochronę zdrowie. Natychmiastowa reakcja drugiej strony

Słowa premiera w czasie konferencji prasowej spotkały się z natychmiastową reakcją przedstawicieli prywatnej ochrony zdrowia. "Grupa LUX MED i szerzej pracodawcy medycyny prywatnej od początku pandemii wspiera system ochrony zdrowia w walce ze skutkami Covid-19. Zarówno w drugiej fali, jak i obecnie aktywnie walczymy o życie i zdrowie Pacjentów" - napisała za pośrednictwem Twittera Anna Rulkiewicz prezes grupy LUX MED. 

Krytyka premiera mogła okazać się zaskoczeniem dla przedstawicieli prywatnej ochrony zdrowia. Szefowa LUX MED-u w październiku ubiegłego roku uczestniczyła na konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adam Niedzielskim, w którym poinformowano o wsparciu prywatnych placówek medycznych w walce z drugą falą pandemii koronawirusa.

- W wyniku rozmów z sektorem prywatnym, baza łóżek na cele covidowe powiększy się o 1046 łóżek z personelem medycznym. To realne wsparcie 18 prywatnych szpitali – mówił wtedy przedstawiciel rządu. 

Anna Rulkiewicz przypomniała także, że należący do grupy LUX MED szpital Św. Elżbiety przyjmuje pacjentów covidowych również w czasie trzeciej fali pandemii koronawirusa, podobnie jak inne szpitale prywatne - Smutne, co powiedział Pan Premier - podusmowała. 

Więcej o: