Podatek od wygranej w Lotto. Ile wynosi? Od jakiej kwoty należy złożyć PIT?

Podatek od wygranej w Lotto to obowiązkowa opłata, którą musi ponieść beneficjent nagrody pieniężnej. Jak i kiedy ją uiścić?

Lotto to gra losowa polegająca na typowaniu liczb. Jeśli w losowaniu padną te same, które skreśliliśmy na specjalnym blankiecie, wówczas można zdobyć wygraną - jej wysokość jest uzależniona m.in. od liczby trafień. W przypadku, gdy główna wygrana nie padnie, ma miejsce kumulacja i w następnym losowaniu nagroda jest zwiększona.

Zobacz wideo Czy ryzyko podniesienia podatków jest realne?

Lotto - kiedy płacimy podatek od gier?

Podatek od wygranej w Lotto to przykry obowiązek spotykający graczy, którym udało się zdobyć dużą nagrodę finansową. W historii loterii, gracze uzyskiwali niesamowite wyniki. Szczęśliwcy, którym udało się wytypować "szóstkę" wygrywali sumy rzędu nawet 30 milionów. Nie mogli jednak cieszyć się nimi w pełni, gdyż w Polsce obowiązuje podatek od nagród w grach liczbowych.

Jaki podatek od wygranej w Lotto?

Wygrana w Lotto to wielkie szczęście, ale też obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym. Gracz, w zależności od wysokości wygranej, musi uiścić odpowiednią kwotę daniny. Główna wygrana w grze liczbowej opodatkowana jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym, którego wysokość wynosi 10 proc. Przykładowo gracz, który uzyska nagrodę główną w Lotto wynoszącą 2 miliony złotych, do ręki otrzyma 1,8 mln. W przypadku najwyższych wygranych suma nałożonego podatku dochodziła do nawet ponad trzech milionów złotych!

Podatek od gier losowych Lotto: jak go opłacić?

Podatek od gier losowych Lotto nie nastręcza większych problemów graczowi. W zasadzie nie musi on nic robić, gdyż to na Totalizatorze Sportowym, który jest organizatorem loterii Lotto, spoczywa obowiązek potrącenia i przekazania fiskusowi podatku. Kwota ta ma trafić do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania gracza w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po podjęciu kwoty. Do gracza trafia więc kwota po odliczeniu sumy podatku

Podatek od emerytury. Jak obliczyć? Ile wynosi emerytura netto?Podatek od emerytury. Jak obliczyć? Ile wynosi emerytura netto?

Ile podatku od wygranej w Lotto i jakie dokumenty będą potrzebne?

Podatek od wygranej Lotto to kwestia, której rozwiązanie leży po stronie organizatora loterii. Oznacza to, że nie ma konieczności składania dodatkowej deklaracji podatkowej. W przypadku wygranych nieopodatkowanych, gracz nie wykazuje tej kwoty w PIT-37. Organizator loterii nie przesyła też PIT-11. W przypadku wygranych przekraczających sumę 2 280 zł, płatnik sporządza deklarację PIT-8AR i przekazuje ją organom podatkowym.

Podatek od wygranej Lotto: kiedy nie trzeba płacić?

Przepisy regulujące kwestię podatku od wygranej w Lotto mówią także o kwocie wygranej, która nie podlega opodatkowaniu. Jeśli więc gracz uzyska wygraną nieprzekraczającą wysokości 2280 złotych, wówczas nie musi opłacać podatku. Kwota ta dotyczy jednak tylko loterii Lotto. W przypadku innych konkursów próg zwolnienia z opłaty wynosi 760 złotych. 

Emerytura z ZUS.Emerytura minimalna dla każdego? Jest odpowiedź Ministerstwa Rodziny

Więcej o: