Podatek od wygranej w Lotto. Ile wynosi? Od jakiej kwoty należy złożyć PIT?

Podatek od wygranej w Lotto to obowiązkowa opłata, którą musi ponieść beneficjent nagrody pieniężnej. Jak i kiedy ją uiścić?

Lotto to gra losowa polegająca na typowaniu liczb. Jeśli w losowaniu padną te same, które skreśliliśmy na specjalnym blankiecie, wówczas można zdobyć wygraną - jej wysokość jest uzależniona m.in. od liczby trafień. W przypadku, gdy główna wygrana nie padnie, ma miejsce kumulacja i w następnym losowaniu nagroda jest zwiększona.

Zobacz wideo Czy ryzyko podniesienia podatków jest realne?

Lotto - kiedy płacimy podatek od gier?

Podatek od wygranej w Lotto to przykry obowiązek spotykający graczy, którym udało się zdobyć dużą nagrodę finansową. W historii loterii, gracze uzyskiwali niesamowite wyniki. Szczęśliwcy, którym udało się wytypować "szóstkę" wygrywali sumy rzędu nawet 30 milionów. Nie mogli jednak cieszyć się nimi w pełni, gdyż w Polsce obowiązuje podatek od nagród w grach liczbowych.

Jaki podatek od wygranej w Lotto?

Wygrana w Lotto to wielkie szczęście, ale też obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym. Gracz, w zależności od wysokości wygranej, musi uiścić odpowiednią kwotę daniny. Główna wygrana w grze liczbowej opodatkowana jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym, którego wysokość wynosi 10 proc. Przykładowo gracz, który uzyska nagrodę główną w Lotto wynoszącą 2 miliony złotych, do ręki otrzyma 1,8 mln. W przypadku najwyższych wygranych suma nałożonego podatku dochodziła do nawet ponad trzech milionów złotych!

Podatek od gier losowych Lotto: jak go opłacić?

Podatek od gier losowych Lotto nie nastręcza większych problemów graczowi. W zasadzie nie musi on nic robić, gdyż to na Totalizatorze Sportowym, który jest organizatorem loterii Lotto, spoczywa obowiązek potrącenia i przekazania fiskusowi podatku. Kwota ta ma trafić do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania gracza w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po podjęciu kwoty. Do gracza trafia więc kwota po odliczeniu sumy podatku

Ile podatku od wygranej w Lotto i jakie dokumenty będą potrzebne?

Podatek od wygranej Lotto to kwestia, której rozwiązanie leży po stronie organizatora loterii. Oznacza to, że nie ma konieczności składania dodatkowej deklaracji podatkowej. W przypadku wygranych nieopodatkowanych, gracz nie wykazuje tej kwoty w PIT-37. Organizator loterii nie przesyła też PIT-11. W przypadku wygranych przekraczających sumę 2 280 zł, płatnik sporządza deklarację PIT-8AR i przekazuje ją organom podatkowym.

Podatek od wygranej Lotto: kiedy nie trzeba płacić?

Przepisy regulujące kwestię podatku od wygranej w Lotto mówią także o kwocie wygranej, która nie podlega opodatkowaniu. Jeśli więc gracz uzyska wygraną nieprzekraczającą wysokości 2280 złotych, wówczas nie musi opłacać podatku. Kwota ta dotyczy jednak tylko loterii Lotto. W przypadku innych konkursów próg zwolnienia z opłaty wynosi 760 złotych. 

Więcej o: