Podatek od emerytury. Jak obliczyć? Ile wynosi emerytura netto?

Podatek od emerytury to bardzo kontrowersyjny temat, który ostatnio pojawia się coraz częściej w debacie publicznej. Ile wynosi i jak go obliczyć?

Podatek od emerytury to temat, który pojawia się cyklicznie, często przed wyborami. W ostatnich tygodniach ponownie pojawił się w kontekście nowych planów programowych PiS, a dokładniej tak zwanego "Nowego Ładu".

Zobacz wideo Soboń: W Nowym Ładzie będą też propozycje podatkowe

Ile wynosi podatek od emerytury?

Obecnie emeryci i renciści, pobierający takie świadczenie pieniężne, muszą od niego odprowadzić:

  • składkę zdrowotną wynoszącą 9 proc. (z tym, że 7,75 proc. jest pokrywane z zaliczki na podatek dochodowy, a pozostałe 1,25 proc. z kwoty netto świadczenia);
  • a także zaliczkę na podatek w wysokości 17 proc. lub 32 proc. - w zależności od tego jaką wysokość mają ich przychody.

Jak obliczyć emeryturę netto?

Emerytury i renty obarczone są obecnie składkami zdrowotnymi, a także podatkiem dochodowym. Kwota, którą świadczeniobiorca widzi na decyzji o przyznaniu świadczenia jest kwotą brutto, czyli przed potrąceniami. Jak obliczyć emeryturę netto, czyli "na rękę"? Wystarczy skorzystać z jednego z dostępnych w internecie kalkulatorów, w których wystarczy wpisać kwotę emerytury brutto, a mechanizm resztę wyliczy sam.

Emerytura bez podatku, czyli Nowy Ład Morawieckiego

Temat emerytury bez podatku pojawił się ostatnio w przestrzeni publicznej w związku z zapowiedzią tzw. "Nowego Ładu" Mateusza Morawieckiego, który to program polityczny zakłada m.in. wprowadzenie dla seniorów emerytury bez podatku. Wcześniej, podczas kampanii prezydenckiej, taki pomysł promował też Władysław Kosiniak-Kamysz - dodatkowo obywatelski projekt ustawy w tej sprawie, po raz kolejny wpłynął do Sejmu w 2018 roku.

Z zapowiedzi medialnych wynikało, że nowy program Prawa i Sprawiedliwości zwiększy kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych, co oznaczałoby, że emeryci i renciści, posiadający świadczenie nieprzekraczające kwoty 2,5 tys. brutto miesięcznie, zyskaliby na jego wysokości od około 70 do nawet 180 złotych. Minister finansów Tadeusz Kościński powiedział jednak, że jest to mało prawdopodobne i raczej powinniśmy się spodziewać nie 30 tys., a maksymalnie 20 tys. zł kwoty wolnej od podatku. Oznacza to, że zaliczki na podatek nie musieliby płacić emeryci i renciści, których emerytura wynosi do około 1660 złotych. 

Podniesienie kwoty wolnej od podatku - tak, jak zapowiada PiS, sprawi, że podatek należny od emerytury i renty trafi do kieszeni emerytów i rencistów. Nie oznacza to jednak, że emeryci i renciści zwolnieni będą z płacenia składek. Otóż w dalszym ciągu potrącane będą kwoty na ubezpieczenie zdrowotne. Gdyby kwota wolna od podatku wynosiła 30 tys. to emerytura brutto w wysokości 1500 zł, która obecnie na rękę wynosi 1270 zł, po zmianach wzrosłaby do 1365 zł.

Więcej o: