Podatek dla osób do 26. roku życia. Bez PIT dla młodych obowiązuje do określonej kwoty - jakiej?

Zerowy podatek dla osób do 26. roku życia to jeden ze sztandarowych pomysłów PiS z ostatniej kampanii. Jak w praktyce wygląda ta kwestia?

Podatek do 26. roku życia, a właściwie zwolnienie z niego to popularna "ulga dla młodych". Z takim hasłem PiS wygrywał ostatnie wybory. Nowe prawo, zakładające zwolnienie z podatku osoby do 26. roku życia miało być krokiem w stronę najmłodszego elektoratu. I wydaje się, że spełniło swoje zadanie.

Zobacz wideo Co to znaczy dobrze zarabiać? Pytamy Polaków [5 GAZETA.PL]

Zwolnienie z podatku do 26. roku życia: jak to działa?

Pracownicy, którzy nie skończyli 26. roku życia nie płacą podatku, zyskując tym samym wyższą comiesięczną pensję. W zależności od jej wysokości mogą to być dość znaczne kwoty. 

Zwolnienie z podatku do 26 lat: zmiany od 1 stycznia 2021

Regulacje, dotyczące zwolnienia z podatku do 26 lat po raz pierwszy pojawiły się w 2019 roku. Jednak od tego czasu przepisy uległy zmianie. Najnowsze z nich pochodzą z początku 2021 i dotyczą katalogu przychodów, które podlegają opisywanemu zwolnieniu. 

Od 1 stycznia 2021 r. ze zwolnienia z podatku korzystają przychody:

  • ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy;
  • z umów zlecenia;
  • z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej;
  • z tytułu odbywania stażu uczniowskiego.

Oznacza to, że w porównaniu do poprzednich regulacji, znacznie poszerzyła się grupa podmiotów mogących skorzystać ze zwolnienia.

Zerowy pit dla młodych: czy trzeba złożyć wniosek o ulgę?

Zerowy pit dla młodych nie wymaga składnia wniosku o przyznanie ulgi. Pracodawca powinien  automatycznie zastosować zwolnienie wobec każdej osoby, która spełnia warunki do zastosowania ulgi. Stosować ją powinien aż do uzyskania wartości przychodu 85 528 zł. 

Jeśli podatnik zarobi więcej, niż wymieniona wyżej kwota, to od nadwyżki tej kwoty musi zapłacić podatek do urzędu skarbowego. Zgodnie z obowiązującą stawką jest on naliczany w wysokości 32 proc.

Zdjęcie ilustracyjnaUlga dla młodych 2021. Ile wynosi limit zarobków w 2021 roku?

PIT do 26. roku życia: co jeśli pracodawca nie zastosuje ulgi?

Zdarza się, że z różnych przyczyn może dojść do pomyłki i pracodawca nie zastosuje ulgi dla młodych. Jak w tej sytuacji odzyskać utracone pieniądze? Otóż jest na to sposób. 

Najprostszym rozwiązaniem jest odzyskanie powstałej nadpłaty przez podatnika po zakończeniu roku, poprzez złożenie zeznania rocznego zeznania PIT. Pracodawca, będący płatnikiem, powinien przekazać podatnikowi informację PIT-11, zgodną ze stanem faktycznym, gdzie widoczna będzie suma pobranych zaliczek na PIT. W przypadku, gdy roczna wartość przychodów pracownika nie przekroczy limitu zwolnienia, to podczas rozliczenia rocznego przychody te będą zwolnione z podatku, a nadpłacone zaliczki zostaną zwrócone.

PIT za 2020 r. To ostatni dzień na złożenie zeznania. Za spóźnienie grożą kary (zdjęcie ilustracyjne)PIT za 2020 r. To ostatni dzień na złożenie zeznania. Kary za spóźnienie