Czym jest przychód i czym różni się od dochodu? Jakie koszty uzyskania przychodu ponoszą firmy? Te aspekty postaramy się wyjaśnić w poniższym artykule.
Przychód jest to łącza wartość sprzedaży dóbr, towarów i usług netto (czyli bez VAT) w danym okresie rozliczeniowym. Mówiąc prościej, to wszystkie środki pieniężne, jakie otrzymujesz od kogoś za wykonane usługi lub sprzedane produkty. Mogą być to zarówno środki, jakie klient płaci za zakupione od na ciebie towary, ale też na przykład środki, które płaci wynajmujący za pobyt w twoim mieszkaniu. Co więcej, przychody mogą być również majątkowe, czyli np. całość środków, jakie otrzymujesz jako zysk z obligacji, akcji czy wszelkich lokat bankowych.
Warto wiedzieć, jakie mogą być źródła przychodów, a te są ściśle określone prawnie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Poniżej wskazujemy kilka przykładów źródeł przychodów, których wpływy mogą pochodzić z:
Na przychód firmy składają się wszystkie wpływy, które są zyskiem - wartością, która zasila aktywnie budżet danego przedsiębiorstwa. Mogą one zatem wynikać zarówno z produkcji dóbr, świadczenia usług oraz wszelkich innych czynności, które wynikają z podstawowej działalności danej firmy.
Co do zasady, ustawa o rachunkowości wskazuje przedsiębiorcom trzy rodzaje przychodów. Są to mianowicie:
Wysokie koszty uzyskania przychodu wcale nie muszą wskazywać na wysoką kondycję finansową firmy. W rzeczywistości może się bowiem okazać, że mimo, iż masz wysokie obroty, spora część z nich musi zostać przeznaczona na pokrycie zaciągniętych zobowiązań. Jeśli zatem suma kosztów, jakie musisz ponieść, równa jest sumie przychodów, to okazuje się, że firma wcale nie zarabia. Wysokie koszty maja również swoje mocne strony, bowiem odliczając je od sumy przychodów - w ramach kosztów uzyskania przychodów - możesz skutecznie obniżyć należny do zapłaty podatek dochodowy. Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć:
Warto przy tej okazji zwrócić uwagę również na to, że koszty uzyskania przychodu to wydatki, które powinny się charakteryzować kilkoma podstawowymi cechami, czyli:
Mimo, iż potocznie często stosujemy nazwy "przychód" i "dochód" wymiennie, to musimy mieć świadomość, że w rzeczywistości sformułowania te nie są synonimami. Dlatego też warto wiedzieć, czym różnią się one między sobą.
Dochód uzyskamy wówczas, gdy od przychodu odejmiemy koszty jego uzyskania. Dochód brutto będzie stanowił różnicę między dochodem, a kosztami jeszcze przed opodatkowaniem. Po zapłacie należnego podatku uzyskamy wartość dochodu netto. To właśnie dochód wskazuje na właściwą kondycję finansową naszej firmy.
Mając na myśli przychód, musimy pamiętać również o tym, że nie dotyczy on wyłącznie przedsiębiorcy, lecz także pracownika. Uwzględniając stosunek pracy, powinniśmy mieć świadomość, że także będziemy mówili o przychodzie - czyli wszelkiego rodzaju wypłatach pieniężnych oraz wartościach pieniężnych świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalentach. Na przychód składa się: