Chcesz zapisać się na szczepienie, ale jesteś za młody? Dworczyk o rozluźnieniu przepisów: Może w maju

Przepisy dotyczące możliwości zarejestrowania się na szczepienie przeciwko COVID-19 są restrykcyjne. O możliwości uzyskania skierowania decyduje w zasadzie wyłącznie data urodzenia. Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień, zapowiedział, że reguły mogą jednak zostać zmienione.

Dziś skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19 jest wystawiane głównie według kryterium wiekowego. W poniedziałek 12 kwietnia rusza rejestracja osób urodzonych w roku 1962 lub wcześniej. W kolejnych dniach mogą się rejestrować kolejne roczniki, aż do 24 kwietnia. Uprzywilejowane są niektóre grupy zawodowe i wąska grupa chorych. Reszta obywateli - bez względu na stan zdrowia - musi czekać w kolejce.

Zobacz wideo Szczepienia 20- i 30-latków - kiedy? Co ze zgłoszonymi przez formularz?

Oznacza to, że punkty szczepień nie mogą - nawet w przypadku rezygnacji ze szczepienia osoby zapisanej - zaszczepić osób młodszych. Osoba, która nie ma e-skierowania - a nie dostanie go, jeśli nie osiągnęła odpowiedniego wieku lub nie cierpi na któreś ze wskazanych przez rząd schorzeń - nie może też zarejestrować się za pośrednictwem infolinii programu szczepień (tel. 989) lub Internetowego Konta Pacjenta. 

Dworczyk: Poluzujemy przepisy, gdy będzie więcej szczepionek

To może się jednak zmienić. Michał Dworczyk na piątkowej konferencji prasowej podkreślił bowiem, że punkty szczepień powinny być przygotowane na taką ewentualność, by nie marnowały się preparaty - choć Polska ma jeden z najniższych wskaźników utylizacji szczepionek w Europie - i by nie dochodziło do nadużyć.

Powiedział, że przepisy zostaną poluzowane, kiedy pojawi się w Polsce więcej szczepionek. Stwierdził, że stanie się to prawdopodobnie w maju.

Zgodnie z planem na każdy dzień ma przypadać uruchomienie rejestracji w danym roku. I tak 13 kwietnia rejestracja zostanie umożliwiona osobom z rocznika 1963, 14 kwietnia - z rocznika 1964, 15 kwietnia - z rocznika 1965 itd. Jeśli rejestracja będzie odbywać się dalej w podobnym trybie - jeden rocznik dziennie - 6 maja (z wyłączeniem 3 maja, który jest świętem) na szczepienie będą rejestrować się chętni urodzeni w 1981 roku. Po 6 maja powinna więc zacząć się rejestracja pierwszych roczników osób w wieku 30-39 - dodał. 

Rząd zmienia zasady. Farmaceuci, fizjoterapeuci, stomatolodzy będą mogli szczepić 

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział publikację (9 kwietnia) rozporządzenia, dzięki któremu kolejne grupy zawodowe będą mogły kwalifikować pacjentów do szczepień i wykonywać szczepienia. W efekcie uproszczone zostaną procedury i przyspieszy w Polsce tempo szczepień.

Kwalifikować do szczepień będą mogli - oprócz lekarzy - również stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci, fizjoterapeuci oraz studenci V i VI roku kierunku lekarskiego i III roku studiów pielęgniarskich 1. stopnia pod opieką lekarza.

Poszerzona zostanie kadra szczepiąca. Obecnie szczepionkę podają lekarze, stomatolodzy, położne, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz felczerzy. Do tej grupy mają dołączyć również diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci i studenci ostatniego roku studiów medycznych.

Jak powiedział Michał Dworczyk, kwalifikacja do szczepień będzie odbywała się na podstawie prostego kwestionariusza. Wypełniać go będzie pacjent. W przypadku wątpliwości pacjent będzie kierowany do lekarza.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że nowa ankieta kwalifikująca do szczepień przeciw COVID-19 była szeroko konsultowana ze środowiskami medycznymi, m.in. z Naczelną Izbą Lekarską i przedstawicielami Rady Medycznej.

Minister Adam Niedzielski poinformował, że nowa ankieta ma zostać podzielona na dwie części. Pierwsza część ma określać stan zdrowia pacjenta kwalifikowanego do szczepienia, czyli w sytuacji, gdy będą pewne przeciwwskazania, taka osoba nie będzie poddana procesowi. Druga mówi o pewnych ryzykach, które wymagają konsultacji, często z lekarzem.

Każdy, kto będzie potrzebował pomocy w wypełnieniu tego formularza, otrzyma ją. Zwłaszcza dotyczy to pytań, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć "tak" lub "nie".

Więcej szczepionek dla Polski. Sieć szczepień przygotowana przez samorządy

Michał Dworczyk powiedział, że rząd przygotowuje system szczepień na zwiększoną liczbę dostaw preparatów. Podkreślił, że system musi być gotowy odpowiednio wcześniej. Stąd zapowiedź, że na początku przyszłego tygodnia przedstawiona zostanie sieć punktów szczepień uzupełniona o propozycje samorządów. Szef Kancelarii Premiera zaznaczył, że punkty będą rozmieszczone racjonalnie i dostosowane do potrzeb na danym terenie.

Wciąż jednak za wcześnie jest, by poluzować zasady dopuszczania do szczepień. Rząd rozważał taką możliwość ze względu na rosnącą liczbę szczepionek i związane z tym ryzyko zmarnowania większej liczby dawek. Obecnie w przypadku ryzyka zmarnowania szczepionki, można zaszczepić inną osobę uprawnioną do szczepienia.

W poniedziałek ruszą zapisy na szczepienie osób z rocznika 1962. Jak przypomniał pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski, zapisy będą prowadzone dotychczasowymi kanałami - e-rejestrację, internetowe konto pacjenta, system SMS i infolinię - automatycznie bądź poprzez konsultantów.

Minister Michał Dworczyk przypomniał, że każdego kolejnego dnia będą uruchamiane zapisy dla następnych roczników. Każda osoba, która nabyła uprawnienie do zapisu na szczepienie, będzie mogła to zrobić w kolejnych dniach po uruchomieniu zapisu dla danego rocznika. 24 kwietnia mają być otwarte zapisy dla rocznika 1973.

Więcej o: